Zaburzenia depresyjne dotykają ponad 340 milionów ludzi. Badanie opublikowane przez Brytyjskie Czasopismo Medycyny Sportowej (British Journal of Sports Medicine) wykazało, że regularne ćwiczenie jogi pomaga zmniejszyć depresyjne symptomy u osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową, zaburzenia lękowe i depresyjne. Uważność, medytacja i ćwiczenia oddechowe okazały się pomocne w redukcji objawów depresji. Tradycyjnie joga zawiera wszystkie te elementy, co może tłumaczyć jej dobroczynny wpływ.
Joga – forma ćwiczeń i samopomocy.
Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, średnio 32% swojego życia spędzają, zmagając się ze swoimi dolegliwościami. To lata, w których utrudnione lub wręcz uniemożliwione jest normalne funkcjonowanie na co dzień. W kontekście tego nie dziwi, że zaburzenia depresyjne są wiodącą przyczyną niepełnosprawności na świecie.
Przymusowa izolacja z powodu pandemii COVID-19 spowodowała, że nie można było uskuteczniać wielu aktywności i treningów, jak do tej pory. Alternatywą dla wielu okazało się praktykowanie jogi. Sprawdzone i efektywne metody leczenia depresji są nadal dostępne, okazuje się jednak, że joga może znacząco wspierać ten proces.
W jaki sposób joga zmniejsza objawy depresji?
Aby zweryfikować, czy zaangażowanie w ćwiczenia jogi może zmniejszyć depresyjne objawy u osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi przeprowadzono eksperyment. W jego ramach przyjrzano się 19 odrębnym badaniom, a przed jego publikacją przeanalizowano dodatkowych 13. Jacinta Brinsley nadzorująca eksperyment tłumaczy, że ćwiczenia fizyczne od zawsze były znane jako dobra strategia dla radzenia sobie z trudnymi emocjami. Dawno temu już udowodniono, że wpływają korzystnie na nastrój i zdrowie.
W eksperymencie uczestniczyło łącznie 1712 osób w trakcie 32 niezależnych badań. Były to osoby z diagnozą depresji, stresu pourazowego, schizofrenii, zaburzeń lękowych, uzależnienia od alkoholu i choroby afektywnej dwubiegunowej. Uczestnicy brali udział w zajęciach jogi trwających od 20 do 90 minut, z częstotliwością raz lub dwa razy w tygodniu. Były to ćwiczenia koncentrujące się głównie na asanie, czyli postawie i wykonywanych ruchach. Zdaniem Brinsley większość zajęć jogi dostępnych w salach stacjonarnych, gimnastycznych oraz w Internecie także spełnia te kryteria. Lekcje jogi trwały średnio 2,5 miesiąca i przyniosły uczestnikom niespodziewane korzyści. W porównaniu do grup testujących inne formy samopomocy i grupy kontrolnej, wśród adeptów jogi znacząco zmniejszyło się natężenie objawów depresyjnych.
Niektóre zaburzenia okazały się bardziej podatne na dobroczynny wpływ jogi od innych. Największe korzyści odnotowały osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne. Mniejszą wartość z eksperymentu odnieśli ludzie zmagający się ze schizofrenią, a także uzależnieni od alkoholu. U uczestników cierpiących na stres pourazowy nie odnotowano żadnych znaczących zmian. Okazało się też, że im więcej ćwiczeń jogi wykonywały osoby z zaburzeniami depresyjnymi, tym większe pozytywne zmiany w samopoczuciu u siebie obserwowały.
Jak to dokładnie działa?
Aktywność fizyczna zwiększa napływ krwi do mózgu, zwłaszcza takich obszarów, jak ciało migdałowate i hipokamp. Każdy z nich odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu Twojej motywacji, nastrojów i reakcji. Innym mechanizmem, który pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, jest wyrzut endorfin podczas ćwiczeń. Znaczenie ma też układ organizmu odpowiedzialny za reakcję na stres (oś podwzgórze-przysadka-nadnercza). Uważa się, że jego nadmierna aktywacja może powodować zaburzenia depresyjne. Ćwiczenia fizyczne takie jak joga pozytywnie na niego oddziałują, poprawiając też przy tym jakość snu.
Ciało, umysł i dusza w jednym.
Najbardziej pomocne w radzeniu sobie z dysfunkcjami zdrowia psychicznego są tak naprawdę świadomość i proaktywność. Oznacza to najpierw dokładne, rzetelne zrozumienie problemu, po to by następnie włożyć pracę i wysiłek w znalezienie właściwego rozwiązania. Praktykowanie jogi uczy, że ciało, umysł i dusza są ze sobą wzajemnie powiązane. Kiedy pracujesz nad jednym z tych elementów, wpływa to korzystnie na cały układ.
Laurie Hyland Robertson, współautorka książki „Zrozumieć jogoterapię”, tłumaczy to w następujący sposób: „Ćwicząc ruchy nogą, zwłaszcza jeśli wykonujesz je świadomie i intencjonalnie, nie tylko wpływasz na przykład na rozwój mięśnia czworogłowego. Oddziałujesz na swój stan emocjonalny, fizjologię ciała, a nawet przyszłość swojego zdrowia mentalnego". Robertson wyjaśnia także, że joga stanowi unikatowy plan terapeutyczny, który każdemu może przynieść pewne korzyści. Wyniki eksperymentu podkreślają też, że ważne może okazać się wykonywanie ćwiczeń z profesjonalistą. Kimś, kto pomoże dobrać ćwiczenia jogi indywidualnie do osoby. Jednak nawet jeśli wykonujesz treningi online, nic nie stoi na przeszkodzie, byś stworzył swój własny plan zmierzania w kierunku zdrowia.
Artykuł powstał na podstawie:
https://bigthink.com/mind-brain/yoga-for-depression-symptoms