Co pomaga dobrze zacząć dzień?
Co zrobić, by za każdym razem po wstaniu wejść w dzień z coraz większą motywacją, radością i pasją?
Nawyki powtarzane z dnia na dzień, choćby niepozorne i zajmujące nam krótkie chwile, odbijają się na naszym funkcjonowaniu bardzo mocno. Mają one to do siebie, że nie zauważysz ich wpływu błyskawicznie, działając na zasadzie efektu kuli śnieżnej, z powtórzenia na powtórzenie zyskują na sile i wpływie na Twoje życie.
Dzisiaj opowiem Ci o 3 prostych nawykach, które na stałe wprowadzam do swojego życia, by zaczynać każdy dzień z większą energią, motywacją i radością w działaniu.
1. Zimny prysznic.
Jak w prosty sposób zacząć zwalczać poranne zamulenie, dodając sobie energii, motywacji i zwiększając przy okazji siłę woli? Wystarczy na stałe wprowadzić do swoich poranków nawyk brania zimnego prysznica, bezpośrednio po wstaniu z łóżka.
Pomijając poprawę funkcjonowania układu odpornościowego, spalanie tłuszczu, czy lepszy wygląd naszej skóry, według aktualnych doniesień i hipotez zimne prysznice wiążą się z masą pozytywnych psychologicznych czynników. Jedną z często wymienianych konsekwencji brania zimnych pryszniców jest lepsze dokrwienie mózgu i skuteczniejsze zasilanie go różnymi substancjami odżywczymi. Zimny prysznic sprawia, że krew odpływa z zewnętrznych części naszego ciała do mózgu i innych narządów wewnętrznych, co tłumaczy uczucie świeżości i napływu energii zaraz po wzięciu zimnego prysznica.
Branie zimnych prysznicy, podobnie jak ćwiczenia fizyczne wzmacnia naszą siłę woli, poprzez kształtowanie w nas zdolności do funkcjonowania w sytuacji odroczonej gratyfikacji. Nagroda w postaci dobrego samopoczucia, poprzedzona jest chwilą nieprzyjemnego odczucia chłodu. Dzięki temu wzmacniamy w sobie “mięsień silnej woli” pomagający nam dążyć uparcie do odległych celów i dążeń.
Na samym początku stosowania zimnych prysznicy, nie musimy zaczynać od wylewania na siebie zimnych kubłów z lodem. Zupełnie wystarczające będzie stopniowe zmniejszanie temperatury wody w trakcie prysznica, zaczynając od letniej, neutralnej temperatury.
2. Wdzięczność za proste rzeczy.
Budzisz się rano. Przypomnij sobie co sobie wtedy zwykle myślisz. Czujesz radość z nowego dnia, nadchodzących wyzwań, szans i możliwości, czy może strach, przybicie i marazm? Dlaczego to tak istotne? Energia z jaką wchodzisz w dzień jest kluczowym wyznacznikiem tego, jak wygląda jego reszta. Nasze codzienne funkcjonowanie przypomina reakcję domina, gdzie pojedyncza aktywności aktywuje kolejne z nią skojarzane, w efekcie decydując o całym kształcie sytuacji, naszego dnia, czy życia.
Właśnie dlatego wyrobienie sobie nawyku wyrażania wdzięczności na sam start dnia jest tak bardzo ważne. O tym jak być wdzięcznym i przede wszystkim dlaczego wdzięczność się opłaca możesz przeczytać tutaj.
Życie ma ograniczony czas i tak oczywiste rzeczy jak to, że czujesz, widzisz i choćby to, że możesz oddziaływać na świat jest bezsprzecznie niebywałym skarbem. W codzienności zapominamy o tych prostych faktach, nie korzystając z ich mocy, mogącej zasilić nasze działania. Codzienna poranna praktyka wdzięczności pozwala doskonale nastroić samopoczucie na resztę dnia, zwiększając szansę, że będzie on dla nas dobry i owocny.
3. Złożone węglowodany na śniadanie.
Ostatni nawyk może zabrzmieć jak truizm, lecz mając świadomość, jak wielu ludzi w moim otoczeniu rezygnuje ze śniadań, czekając z pierwszym posiłkiem do obiadu, zdecydowałem się go tutaj umieścić.
Jedzenie pełnowartościowych śniadań, zawierających węglowodany złożone jest kluczem do wystartowania pełnym energii i świeżości w nowy dzień. Spróbuj zamienić białe pieczywo na ciemne pełnoziarniste, zamiast płatków czekoladowych przerzuć się na owsiankę z owocami i orzechami. Produkty pełne węglowodanów złożonych rozkładane są dłużej, uwalniają glukozę systematycznie, co sprawia, że po spożyciu takiego śniadania utrzymujemy wysoki poziom energii przez znaczniejszy okres czasu. Jeśli nie masz czasu przygotować śniadania zaraz po wstaniu, nic nie szkodzi. Przygotuj całe śniadanie, albo chociaż produkty dzień wcześniej, by rano nie tworzyć sobie wymówki braku czasu na jedzenie śniadania.
Wprowadzając na stałe trzy powyższe nawyki, nie tylko odczujesz znaczą zmianę w swoim funkcjonowaniu, ale i przede wszystkim napędzisz się do działania w dużo bardziej znaczących dla Ciebie kwestiach.