Co kształtuje naszą samoocenę?
To jak czujesz się z tym kim jesteś i czego dokonałeś w życiu jest mocnym prognostykiem tego, jak będzie wyglądać reszta Twojego życia…
Na samym początku zadam Ci kilka pytań, nad którymi chwilę się zastanów. Uważasz, że podjąłeś w życiu więcej dobrych, czy złych decyzji? Czy myślisz, że Twoje pozytywne cechy przeważają, nad negatywnymi, czy jest na odwrót? Masz więcej ludzi, którzy czują do Ciebie sympatię, czy może tych, którzy Cię nie lubią?
Te pytania i przede wszystkim Twoje odpowiedzi na nie, kształtują to co nazywamy samooceną. Jest to Twoja własna ocena samego siebie, w kontekście wszystkiego co dotychczas zdarzyło się w Twoim życiu. To jaka ona jest, wpływa bardzo mocno na to z jakim zaangażowaniem działasz, jak bardzo wierzysz w siebie i jak dobrze czujesz się sam ze sobą.
W dzisiejszym artykule pokażę Ci w jaki sposób możesz sprawić, by poziom Twojej samooceny autentycznie wzrósł, co z kolei poprowadzi do lepszego samopoczucia, większej wiary i skuteczności.
Napisz do siebie list.
Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest przygotowanie kartki papieru, czegoś do pisania i spędzenie kilku chwili po to, by napisać list do samego siebie. Co powinno znaleźć się w takim liście?
W pierwszej kolejności podziękuj sobie samemu, za to co już zrobiłeś i osiągnąłeś. Za trud, który włożyłeś, za bariery, które były bardzo trudne do przełamania, a które udało Ci się przełamać. Pogratuluj sobie tak, jak gratulował byś swojemu najlepszemu przyjacielowi wszystkich swoich sukcesów, tego z czego jesteś dumny i tego co przynosi Ci satysfakcję.
Napisz o cechach, które w sobie uwielbiasz, o tych dostrzeganych przez innych, jak i tych, o których inni niekoniecznie wiedzą. Napisz o drobnostkach, które czynią z Ciebie unikatową i szczególną osobę. W tym liście może znaleźć się zasadniczo wszystko co uważasz w sobie za dobre i cenne.
Po co miałbyś właściwe coś takiego robić? W codzienności mamy tendencję do dostrzegania oraz uwydatniania naszych błędów i niedoskonałości silniej, niż tego co w nas dobre i godne podziwu. Niekiedy żyjemy w środowisku ludzi, którzy starają się byśmy nie czuli się sami ze sobą najlepiej.
To wszystko sprawia, że nasza samoocena zalana negatywnymi komunikatami i ocenami nie ma szansy stabilnie utrzymywać się na wysokim poziomie. Przedstawione wyżej ćwiczenie, wykonywane regularnie sprawia, że funkcjonujemy w silnym przeświadczeniu o swojej wartości, jasno wyłożonej i zapisanej w postaci wymienionych cech i dokonań.
Podejmij rozsądną odpowiedzialność.
W naszych życiach każdego dnia dzieje się wiele rzeczy. Podejmujemy masę decyzji, konfrontujemy się z wieloma sytuacjami przynoszącymi różne efekty. Ich konsekwencje zostają z nami na całe nasze życie.
Bardzo często, by chronić naszą samoocenę wypieramy i odsuwamy od siebie nasze błędy i porażki, nie biorąc za nie odpowiedzialności, zwalając winę na wszystko dookoła nas. To niestety skutkuje tym, że nie czujemy kontroli nad swoim życiem, każdego dnia wmawiając sobie, że to jak wygląda nasze życie jest tylko i wyłącznie losem przypadku, pecha i złośliwych ludzi. To z kolei prowadzi do tego, że nie czujemy sensu w podejmowaniu wysiłku, ponieważ nie wierzymy, że jest on w stanie wywołać pożądany skutek. Działając w ten sposób tworzymy ułudę pewnej i wysokiej samooceny, podczas gdy to właśnie akceptacja naszych błędów i wzięcie za nie odpowiedzialności może doprowadzić nas do zwiększenia samooceny i poczucia sprawstwa.
Branie odpowiedzialności za to co dzieje się w naszym życiu, jest wyzwalającym i uwalniającym nawykiem. Biorąc odpowiedzialność za nasze błędy, jak i sukcesy pozwalamy sobie fizycznie odczuć, że trzymamy w naszych rękach stery naszego życia. To buduje naszą samoocenę i autentyczną wiarę w to, że nasze działania powodują mierzalne skutki.
Bardzo ważne w tym miejscu jest rozgraniczenie pomiędzy braniem odpowiedzialności, za to co zależy od nas, a obwinianiem się wszystkim co poszło nie tak w naszej rzeczywistości. To drugie jest kompletnie destrukcyjnym nawykiem, niszczącym naszą samoocenę zakopując nas w stałych pretensjach do samego siebie.
Nawyk akceptacji błędów i koncentracji na działaniu prowadzi nas do skuteczniejszego działania i wyższej samooceny. Wypracowanie go może być trudne i bolesne, ale zdecydowanie warto podjąć ten wysiłek, by poczuć, że Twoje życie znajduje się pod Twoją kontrolą, a Ty masz możliwość kształtować go w taki sposób, jaki wybierzesz.
Już dzisiaj napisz do siebie list w którym wyrazisz wdzięczność samemu sobie, za to kim jesteś, co osiągnąłeś i jakie cechy posiadasz, by zbudować, bądź wzmocnić w sobie poczucie posiadania nienaruszalnego fundamentu swojej samooceny.