Jak skutecznie realizować swoje postanowienia?
Nadchodzi koniec roku, który motywuje do refleksji nad różnymi aspektami życia. Zaczynasz zastanawiać się, co chciałbyś u siebie poprawić czy zmienić. Może rozpoczniesz naukę nowego języka? Wrócisz do chodzenia na basen lub siłownię? Przetestujesz nowe przepisy kulinarne, które zawsze chciałeś wypróbować? Zmienisz pracę, odnajdziesz nową pasję albo będziesz milszy dla rodziny?
Z głową pełną nowych pomysłów i inspiracji sporządzasz listę swoich celów. Następnie chowasz ją do szuflady i.. zapominasz o niej na kolejny rok. A może Twoja motywacja trwa nieco dłużej i rezygnujesz ze swoich planów po kilku tygodniach, gdy inne obowiązki zaczynają Cię przytłaczać? Bez względu na to, który scenariusz brzmi bardziej znajomo, rezultat jest podobny. Dlaczego tak trudno jest zrealizować swoje cele? I co możesz zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na sukces?
Na początku zwykle determinacja do działania jest silna i wierzysz, że możesz utrzymać ją na tym poziomie cały czas. Postanowienia noworoczne często jednak kończą się na mało sprecyzowanych chęciach i oczekiwaniach. Jeśli nie stworzysz szczegółowego planu, szybciej i częściej zacznie doskwierać Ci spadek motywacji. W rezultacie zwiększy się szansa na to, że zrezygnujesz.
Być może masz dość wyrzutów sumienia z powodu porzuconych pomysłów i jesteś zdeterminowany, żeby w 2022 roku spełnić to, co sobie zamierzyłeś. Jeśli tak, zapoznaj się z poniższymi radami i sprawdź, którą uważasz za szczególnie przydatną w realizacji swoich marzeń.
1. Określ powody, dla których chcesz coś zmienić.
Masz większą szansę na zaangażowanie się w nową aktywność, jeśli znajdziesz ku temu ważny i osobisty powód. Jesteś przyzwyczajony do siedzącego trybu życia albo nie przepadasz za ruchem? Nie próbuj wmawiać sobie, że chodzenie na siłownię od razu sprawi Ci przyjemność. Być może stanie się tak z czasem, ale jakie powody kierują Tobą w tym momencie?
Znajdź prawdziwe przyczyny, dla których chcesz dokonać zmiany.Niektórzy ćwiczą dla samych siebie, bo po prostu mają potrzebę ruchu albo wspaniale się wtedy czują. Inni traktują to jako formę dbania o kondycję i zdrowie. Nie musi być tak jednak w Twoim przypadku. Jeżeli chcesz zacząć ćwiczyć, by schudnąć, być atrakcyjniejszy dla płci przeciwnej czy nie odstawać od przyjaciół, którzy trenują, nie udawaj przed sobą, że jest inaczej.
Świadomość autentycznych powodów, które kierują Twoim zachowaniem, zapewni Ci największą motywację. A gdy napotkasz przeciwności na drodze do swojego celu, samo przywołanie ich doda Ci sił do działania.
2. Doprecyzuj szczegóły.
Trudno coś zmienić w swoim życiu, jeśli nie określisz dokładnie, czego ta zmiana ma dotyczyć. Noworoczne postanowienia w rodzaju „zadbać o siebie i innych” czy „być lepszym w swojej pracy” to dobry start. Wymagają jednak dopracowania szczegółów w postaci czasu, miejsca czy odpowiednich okoliczności.
Masz większą szansę na zrealizowanie swoich celów, jeśli wyobrazisz je sobie jako konkretne działania. Dlatego zamiast mało sprecyzowanych planów o byciu bardziej aktywnym ustal, że pójdziesz na zajęcia taneczne w następną środę. Zamień marzenie o płynnym mówieniu po hiszpańsku w zapisanie się na kurs językowy. Zamiast myśleć o tym, że warto byłoby znaleźć więcej czasu dla siebie, wyznacz sobie pół godziny dziennie na lekturę czy lekcję gry na gitarze.
Jeśli Twoje postanowienie zawiera sprecyzowaną aktywność i jasno określone okoliczności, łatwiej je zapamiętać, wprowadzić w życie i się go trzymać. Będziesz miał też mniejszy problem ze sprawdzeniem, czy rzeczywiście udaje Ci się go zrealizować. W rezultacie zwiększy to Twoje poczucie kontroli, pewności siebie i nadziei na przyszłość.
3. Zacznij od małych, ale znaczących kroków.
Im większe zmiany, tym trudniej je wprowadzić. Dlatego zacznij od najmniejszego możliwego kroku, który jednak dla Ciebie jest już odczuwalny. Jeżeli nigdy wcześniej nie zwracałeś uwagi na ilość płynów, które wypijasz, nie zaczynaj od picia 2 litrów wody dziennie. Może wydawać się to ciekawym i wartościowym wyzwaniem, ale jak długo będziesz się go trzymał?
Kiedy zdasz sobie sprawę, że przesadziłeś z narzuconym sobie celem, zaczniesz też wątpić w swoją skuteczność. W konsekwencji łatwiej będzie Ci nie tylko z niego zrezygnować, ale też będziesz miał mniej nadziei na spełnienie innych planów na przyszłość. Jeśli łatwiej byłoby Ci zacząć dzień od wypicia szklanki wody i czujesz, że dasz sobie z tym radę, to właśnie powinien być Twój pierwszy krok. Pamiętaj, że realizacja mniejszego celu wciąż jest dużym osiągnięciem. Gdy poczujesz się już pewnie z nowym nawykiem, zawsze możesz sięgnąć po więcej.
4. Zastąp stary nawyk zdrową aktywnością.
Wprowadzanie zmian nie zawsze wiąże się z jakimś działaniem. Czasami Twoim celem będzie powstrzymanie się od niego. Gdy obiecujesz sobie, że rzucisz palenie, będziesz unikał niezdrowego jedzenia, spędzał mniej czasu korzystając z telefonu albo przed telewizorem, narzucasz sobie pewne restrykcje.
Nic dziwnego, że możesz czuć przykrość czy frustrację z powodu tych ograniczeń. Zwłaszcza, jeśli pewna czynność stanowiła ważny element Twojego dnia, będziesz musiał walczyć z silną chęcią powrotu do starych nawyków. Na przykład wielu entuzjastów diety ograniczającej spożycie węglowodanów już po kilku dniach odczuwa ogromny apetyt na słodycze. Wystarczy wtedy widok pizzy albo zapach świeżego pieczywa, by zrezygnowali ze swoich postanowień.
Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tymi trudnościami jest zastąpienie starej aktywności nową. Zastanów się nad jakimś pożądanym i zdrowym działaniem, które odwróci Twoją uwagę od tego, do czego byłeś przyzwyczajony do tej pory. Zamiast myśleć o rezygnacji z poobiedniej drzemki idź po południu na spacer. Zamiast unikania jakichkolwiek słodyczy wprowadź zwyczaj jedzenia warzyw do każdego posiłku. Chcesz zrezygnować z korzystania z telefonu przed zaśnięciem? Sięgnij zamiast tego po książkę.
Ważne, by nowa czynność miała podobne znaczenie i cel, co dotychczasowy nawyk. Jeśli każdego wieczoru wypijasz kieliszek wina, zastanów się, co Tobą kieruje. Być może jesteś zestresowany i chcesz się w ten sposób zrelaksować? Co innego mógłbyś zamiast tego zrobić, co zapewni Ci podobne odczucie ulgi i wypoczynku? Czy to joga, medytacja, aromatyczna kąpiel albo kubek pysznej herbaty? Próbuj różnych aktywności, a na pewno szybko znajdziesz coś dla siebie.
5. Ustal przypomnienie i wzmocnienie nowego nawyku.
Znajdź coś, co przypomni Ci o nowym zachowaniu i przyjemną aktywność, która zachęci do zmiany. Tą taktyką często posługują się rodzice. Aby zachęcić dzieci na przykład do jedzenia warzyw, kuszą ich późniejszym deserem. Zwiększają tym samym szansę, że zdrowa przekąska zacznie kojarzyć im się z czymś przyjemnym. Nie ma znaczenia, że wyrosłeś już z okresu dzieciństwa - ta metoda sprawdza się w każdym wieku. Plusem jest to, że sam ustalasz, jaka nagroda zmotywuje Cię najbardziej.
Masz tendencję do wypijania kawy zamiast śniadania i chcesz zmienić ten nawyk? Ustaw wcześniej alarm z przypomnieniem na telefonie o przygotowaniu śniadania. Następnie po zjedzonym posiłku wypij taką kawę, która najbardziej Ci smakuje. Trudno Ci się zebrać do nauki nowego języka? Ustal konkretne miejsce i godzinę, kiedy zabierzesz się do pracy (przypomnienie), na przykład zaciszna herbaciarnia w sobotni poranek. Po 40 minutach nauki nagródź się (wzmocnienie) pyszną herbatą albo spotkaniem z koleżanką.
Największą korzyścią tej techniki jest to, że można dzięki niej zmienić właściwie każde zachowanie. Dzięki temu, że zawiera przypomnienie i jednocześnie wzmocnienie nowego zachowania, znacznie zwiększa szansę na zrealizowanie Twoich postanowień.
6. Przygotuj strategię działania na przeciwności.
Na drodze do trwałej zmiany Twojego zachowania mogą przeszkadzać Ci różne nieprzyjemne myśli i odczucia. Przekonania takie, jak „to za trudne”, „nie dam rady” pogłębiają depresyjność i irytację. Brak konsekwencji w działaniu przyczynia się natomiast do nadmiernej krytyki swojej wartości i efektywności na przyszłość. Zaczynasz błędnie zakładać, że coś jest z Tobą nie tak, nic nie jesteś w stanie zrobić jak należy i nic nie zmieni się na lepsze.
Przygotuj się wcześniej na przeciwności i momenty zwątpienia tak, żeby nie mogły Cię zaskoczyć ani osłabić Twojej woli. Odkryj, co może stanowić problem – brak czasu z powodu wymagań w pracy czy obowiązków rodzinnych? A może przeszkodą jest porzucanie celu za każdym razem, gdy choć trochę odstąpisz od swoich założeń?
Przyjrzyj się swoim błędom z przeszłości i zastanów się, czy jest w nich jakiś wspólny element. Zamiast pogrążać się jednak w poczuciu winy, znajdź jego źródło – dzięki temu będziesz mógł tym razem skutecznie poradzić sobie z trudnościami, zanim jeszcze się pojawią.
Rozważ różne sposoby poradzenia sobie z problemem i wybierz spośród nich najlepsze rozwiązanie. Nie wahaj się poprosić rodzinę czy znajomych o pomoc. Jeśli wiesz, że masz słabość do drożdżówek w drodze do pracy, zmień zawczasu trasę. Po powrocie do domu włączasz telewizor i nagle uświadamiasz sobie, że minęły dwie godziny i nie masz siły pobiegać? Umów się znajomymi na trening od razu po zakończeniu pracy.
Przygotowując się zawczasu na trudności, zwiększasz poczucie kontroli i zdrowsze przekonania, takie jak „mogę zmienić swoje zachowanie”, „umiem rozwiązywać problemy” czy „radzę sobie mimo trudności”. A stąd już niedaleka droga do spełnienia swoich planów i zamierzeń.
Artykuł powstał na podstawie:
Korzystałam również z:
2 thoughts on “6 sposobów na spełnienie POSTANOWIEŃ w 2022 roku.”
Rewelacyjny artykuł na 5*
Dzieiujemy <3