Czy warto uczyć się nowych języków?
Uczenie się nowego języka zwiększa Twoje zdolności poznawcze. Badania Uniwersytetu w Chicago wykazały, że biznesmeni podejmują lepsze decyzje w obliczu problemów, gdy porozumiewają się w innym języku niż ojczysty. Znajomość kilku języków obcych pomaga też rozmówcom przechodzić od wykonywania jednego zadania do drugiego z poczuciem mniejszego stresu i większej kontroli. Uczenie się nowych języków pomaga zapobiec demencji w podeszłym wieku. Jak widać, korzyści z nauki nowych języków dotyczą praktycznie każdego aspektu naszego życia.
W obecnych czasach globalizacji wielu uważa, że wystarczy płynnie mówić po angielsku, by porozumieć się w świecie międzynarodowego biznesu. Dlaczego jest to błędne założenie, tłumaczy językoznawca David Crystal w swojej książce „Jak działa język”. W Europie umiejętność posługiwania się kilkoma językami jest postrzegana jako wymóg odpowiedzialnego światowego obywatelstwa. Przygotowuje to już małe dzieci do jak najlepszego poradzenia sobie z nieprzewidywalnym, wymagającym i ciągle zmieniającym się światem. Nauka nowego języka nie jest oczywiście zarezerwowana jedynie dla ludzi młodych. Jej pozytywnego wpływu mogą doświadczać osoby w każdym wieku. W tym artykule poznasz 5 najważniejszych korzyści dla Twojego mózgu płynących z nauki nowych języków.
Większa tolerancja i możliwości zatrudnienia, poszerzony zakres pamięci i rozwój umiejętności rozwiązywania problemów. Nauka języków obcych dostarcza nam wiedzy zarówno o innych, jak i nas samych. Kiedy porozumiewasz się w innym języku niż ojczysty, przyjmujesz inną perspektywę rzeczywistości. Nie tylko mówisz inaczej niż na co dzień, zaczynasz też w inny sposób myśleć. Bez względu na to, czy rozpoczynasz naukę ze względu na lepszą komunikację z innymi, czy robisz to dla siebie, korzyści płynące z takiej decyzji wydają się nie mieć końca.
1. Cud dla zdolności poznawczych.
Twoje mięśnie stają się słabsze, gdy przestajesz je trenować. W skrajnych przypadkach mogą nawet ulec zanikowi. Mózg człowieka działa na podobnych zasadach. Gdy przestajesz się uczyć, połączenia neuronalne ulegają osłabieniu. Skutkuje to częstszym zapominaniem i roztargnieniem, a w starszym wieku- demencją. Jednym z najlepszych sposobów na opóźnienie tego zjawiska jest właśnie nauka nowego języka. Podkreśla to badanie z 2018 roku opublikowane w czasopiśmie „Pionierzy neurologii człowieka”. Podjęcie nauki okazało się najlepszym niefarmakologicznym środkiem do zwiększenia zdolności poznawczych i ochrony przed zanikiem pamięci u zdrowych osób w podeszłym wieku.
Lekcja obcego języka naprawdę jest dla mózgu tym, czym dla mięśni sesja na siłowni. Warto podkreślić też, że nowe połączenia neuronalne jesteś w stanie tworzyć w każdym wieku. Najbardziej efektywną metodą na ćwiczenie pamięci jest częste korzystanie z niej. A to konieczność podczas nauki języka. Oprócz dobroczynnego wpływu na pamięć mówienie w innym języku poprawia też ogólne zdolności poznawcze. Podnosi samoocenę, a także zwiększa możliwości nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z ludźmi. To wszystko składa się na serię przydatnych i wartościowych umiejętności, które warto rozwijać bez względu na to, w jakim wieku jesteś.
2. Lepsze decyzje.
Mówienie w obcym języku zmusza Cię do zastanowienia się nad podejmowanymi decyzjami. Rzadziej polegasz wtedy na intuicji, która często okazuje się zwodnicza. Potwierdza to unikatowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Chicago. Nadzorujący je psycholog Boaz Keysar odkrył tę zależność na podstawie decyzji podejmowanych przez biznesmenów. Okazało się, że dokonywali oni lepszych wyborów, gdy porozumiewali się w obcym języku.
Wynika to z tego, że gdy obawiasz się strat, nie doceniasz zysków. Rozważając propozycję biznesową w obcym języku, przedsiębiorcy musieli spędzić więcej czasu na rozważeniu wszystkich aspektów oferty. Zmniejszało to emocjonalną obawę przed ryzykiem. Podkreślało natomiast potencjalne możliwości, które nie były wcześniej brane pod uwagę. To wszystko sprawia, że posługując się językiem obcym analizujesz głębiej i bardziej krytycznie.
3. Kreatywność spuszczona ze smyczy.
Istnieją liczne dowody na związek między posługiwaniem się językami obcymi a elastycznością, płynnością i oryginalnością. Może słyszałeś kiedyś, jak obcokrajowiec próbujący mówić po polsku użył nietypowej kombinacji słów, która paradoksalnie miała więcej sensu lub zyskała nowy? Posługiwanie się językiem obcym roztacza przed Tobą wachlarz nowych możliwości. Wybór odpowiedniego zwrotu na opisanie uczucia, wrażenia czy myśli jest aktem tworzenia samym w sobie. W trakcie pierwszych lat życia nabywasz tej umiejętności w gwałtownym tempie. Wraz z wiekiem używasz słów w sposób coraz bardziej przemyślany. Jednak nowy język uwalnia Cię od nawyków, do których się przyzwyczaiłeś. Wyrażanie siebie w języku obcym jest aktem kreatywności. A nowy sposób myślenia przekłada się na twórcze podejście w innych aspektach życia.
4. Zwiększona uwaga.
Żyjesz w czasach, w których wszystko nieustannie zabiega o Twoją uwagę. Wyskakujące nagle reklamy, niespodziewane wiadomości i telefony, ciągłe powiadomienia ze strony aplikacji odwracają ją od tego, czym aktualnie się zajmujesz. Nic dziwnego, że tak wiele osób cierpi współcześnie na deficyty uwagi i problemy z koncentracją. Nauka obcego języka okazuje się pomocna również w tej kwestii.
Kiedy słyszysz wypowiadane pierwsze słowo czy wyrażenie, Twój mózg już „odgaduje” resztę zdania. Bez przerwy snujemy różne domysły i przypuszczenia na temat otaczającej rzeczywistości. Co ciekawe, osoby mówiące w obcym języku nie „wyciszają” jednego języka, gdy posługują się drugim. Trwają w oczekiwaniu na słowa z różnych języków, które znają. Aby zachować równowagę między mową w jednym języku a drugim, mózgi takich osób polegają na funkcjach wykonawczych. Czyli na systemie regulującym ogólne funkcje poznawcze, jak uwaga i jej hamowanie. Mózgi ludzi posługujących się dwoma (lub więcej) językami w każdej rozmowie znajdują się w gotowości do wychwycenia zwrotów z tych języków. Skutkuje to u nich większą kontrolą wykonawczą nad ich zdolnościami poznawczymi. Oznacza to, że mogą sprawniej nakierowywać, przełączać i wyciszać uwagę na te elementy w rozmowie czy otoczeniu, na które aktualnie chcą. To niezwykle przydatna umiejętność, zwłaszcza w obecnych czasach.
5. Mistrzostwo w robieniu wielu rzeczy naraz.
Dwujęzyczni rozmówcy mają większą elastyczność poznawczą, co przyspiesza proces uczenia się. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanowy Pensylwanii. Jest to ten sam eksperyment, który dowiódł, że znajomość języków obcych zapewnia rozmówcy większą kontrolę poznawczą. To z kolei pozwala mu na łatwiejsze przełączanie uwagi.
Wynika z niego też, że przeskakiwanie z jednej czynności na drugą wiąże się u osób dwujęzycznych z mniejszym wysiłkiem i stresem. To bardzo ciekawe i ważne odkrycie, gdyż mogłoby się wydawać, że zastanawianie się nad frazami w obcym języku przeszkadza rozmówcy, wyczerpuje go i hamuje proces myślenia. Okazuje się jednak, że umiejętność porozumiewania się w wielu językach przyspiesza i ułatwia przeskakiwanie między jednym ważnym zadaniem mentalnym a drugim.
Mam nadzieję, że czujesz motywację do nauki nowego języka po przeczytaniu tego artykułu. Problemu nie będzie stanowić brak środków na zapisanie się na drogi kurs językowy, albo obawa przed nauką w grupie nieznajomych ze względu na pandemię. Nigdy jeszcze nauka języka nie była tak prosta i dostępna, a korzyści tak wielkie, jak obecnie. Liczne promocyjne kursy online czy bezpłatne i proste w obsłudze aplikacje do nauki języków obcych nie pozostawiają miejsca na wymówki. Zachęcają natomiast i motywują do rozpoczęcia edukacyjnej przygody, którą być może od lat odkładałeś na później.
Artykuł powstał na podstawie:
https://bigthink.com/gear/language-brain-health?rebelltitem=2#rebelltitem2