Jak polityka wpływa na Twoje relacje?
Można odnieść wrażenie, że nasza rzeczywistość w ostatnich latach staje się coraz bardziej spolaryzowana. Współczesna scena polityczna jest pełna podziałów. Nie brakuje zarówno zwolenników dotychczasowego porządku rzeczy, jak i ludzi pragnących go gruntownie zmienić. Różnice te podkreślane są przez media i nie zostawiają wielu możliwości porozumienia. Sytuacji nie pomaga pandemia COVID-19, do której też każdy musi się jakoś ustosunkować. Nic dziwnego, że rozmowy o polityce tak często wywołują kłótnie i konflikty. Czasami doprowadzają nawet do rozpadu związku.
Jeśli wydaje Ci się, że spory dotyczące polityki dotyczą tylko grona przyjaciół i par, które znają się od niedawna, jesteś w błędzie. W Stanach Zjednoczonych głośnym echem odbijają się różnice polityczne między Kellyanne Conway i jej mężem. Porównał on publicznie pracę swojej żony dla prezydenta Trumpa jako opiekę nad destrukcyjnym, zdziecinniałym mężczyzną. Ją samą opisał natomiast jako ofiarę syndromu sztokholmskiego i prania mózgu.
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez portal randkowy Dating.com, 84% osób poszukujących drugiej połówki nie umówiłoby się z kimś o odmiennych poglądach politycznych. 67% przyznaje z kolei, że ich poprzednie relacje zakończyły się z powodu różnych politycznych przekonań.
Między miłością a polityką.
Seks i potrzeba bliskości, to potężne siły kierujące ludźmi znacznie wykraczające poza ramy sypialni. Twoje związki wiele zdradzają na temat Twoich zachowań, przemyśleń, tego, co Cię motywuje, a nawet, do pewnego stopnia, poglądów politycznych.
Jeśli Twoje preferencje seksualne są zbieżne z partnerką czy partnerem, Wasze przekonania polityczne również mogą takie być. Badanie z 2017 roku potwierdziło na przykład, że bardziej tradycyjny seks jest częściej podejmowany przez pary o konserwatywnych poglądach. Zamiłowanie do przygód i eksperymentów w sypialni z kolei częściej przejawiają osoby o liberalnych przekonaniach.
Bez względu na to, w jaki sposób poszukiwałeś lub nadal szukasz drugiej połówki, trudno jest znaleźć kogoś, czyje wartości i opinie są w pełni zgodne z Twoimi. Drobne nieporozumienia mogą wzmacniać relację i rozwiązywać problemy. Planowanie życia z osobą o odmiennym światopoglądzie to jednak zupełnie inna sytuacja. Dwie różne perspektywy mogą sprawić, że zamiast wydobywać z siebie nawzajem to, co w każdym z Was najlepsze, wstąpicie na wojenną ścieżkę.
Potrzeby serca.
Zastanowienie się, czego tak naprawdę oczekujesz od swoich relacji, co chcesz z nich wynieść i jakie są Twoje potrzeby, jest kluczowe z wielu powodów. Dzięki temu już na początku znajomości masz świadomość, jak ważne są dla Ciebie poglądy polityczne drugiej osoby.
Jak wynika z badań, 50% singli odpowiada umawianie się z osobą o odmiennych przekonaniach politycznych, ale tylko w relacjach na chwilę. Nie uznają tego natomiast w długotrwałych związkach.
Jeżeli więc szukasz przyjemnej relacji bez zobowiązań, być może polityka nie musi odgrywać w niej ważnej roli. Jeśli jednak rozglądasz się za kimś na stałe, warto wziąć czyjeś przekonania polityczne pod uwagę.
Ryzykowna polityka.
Znalezienie złotego środka między światem polityki, a relacjami jest obecnie trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Z badania wynika, że 40% mężczyzn i kobiet jest zdania, że poruszanie tematu polityki na pierwszej randce to zły pomysł.
Wnioski te płyną nie tylko z internetowych portali randkowych. Gary Brown, doktor i licencjonowany terapeuta małżeństw podkreśla wpływ polityki na stabilność związku. Wątek dobrej komunikacji w bliskich relacjach rozwija też profesor Bogdan de Barbaro w naszym najnowszym kursie online „7 przykazań rodziny.” Współcześnie polityka jest po prostu tak kontrowersyjnym polem do dyskusji, że pogłębia napięcia nie tylko w relacjach partnerskich. Przyczynia się do stresu i konfliktów także w gronie przyjaciół i kolegów z pracy. Polityka jest wszechobecna i nie da się od niej uciec, tłumaczy Brown. Twierdzi, że nawet w czasach wojny wietnamskiej i dyskusji na ten temat nie obserwował aż takiej wzajemnej wrogości i niechęci u rozmówców.
Wydawałoby się, że polityka to temat poruszany w dysputach od zawsze. Dlaczego więc obecnie wpływa tak destrukcyjnie na kontakty z ludźmi? Coraz większa otwartość i dostępność do wzajemnych przekonań w mediach społecznościowych powoduje, że nie wystarcza już wyrażanie swoich poglądów i podpieranie ich argumentami. Aby zaznaczyć dumę z tego, w co się wierzy i jednocześnie podkreślić, że nie zgadzamy się z przeciwstawną opinią czujemy, że musimy ją ośmieszyć, zniszczyć, pozbawić wartości. Pomagają w tym popularne satyryczne cytaty czy obrazki w Internecie. Atakujemy też częściej nie tylko same przekonania, ale i rozmówcę, co pogłębia antypatię i konflikt.
Jak rozmawiać o polityce z drugą połówką?
Maria Sullivan zarządzająca portalem randkowym Dating.com zauważa, że w ostatnich latach rośnie liczba odniesień do polityki na profilach użytkowników. Warto więc zwracać uwagę, jaką rolę odgrywa ona podczas pierwszych randek i w związkach.
72% singli wolałoby, żebyś chwalił się raczej tym, że w ogóle zagłosowałeś niż tym, na kogo oddałeś głos. Ponad połowa twierdzi, że zbyt wczesne poruszanie tematu polityki zniechęca ich i zraża do drugiej osoby.
Jak więc upewnić się, że określisz swoje poglądy, nie będąc przy tym nachalnym i atakującym?
1. Unikaj konfrontacji i nie precyzuj dokładnie swoich przekonań na początku znajomości. Jeśli na przykład uczestnictwo w wyborach jest dla Ciebie ważne, zaznacz, że tak jest. Dodaj jednak, że jesteś otwarty na rozmowę o polityce, jeżeli ktoś ma na to ochotę.
2. Na wszystko jest odpowiedni czas. Pierwsze słowa, z którymi się do kogoś zwrócisz, niekoniecznie muszą nawiązywać do polityki. Wybadanie czyichś poglądów jest ważne, zwłaszcza w relacjach na dłużej. Postaraj się jednak umiejętnie i z wyczuciem wpleść ten temat do wspólnej rozmowy.
3. Miej otwarty umysł. Możesz być absolutnie pewnym swoich przekonań i nie ma w tym oczywiście nic złego. Postaraj się jednak zachować szacunek do swojego rozmówcy nawet, gdy się z nim nie zgadzasz. Może takie podejście otworzy nawet drogę do ciekawej dyskusji? A może nawet odkryjecie, że cenicie podobne wartości i nie różnicie się między sobą aż tak bardzo?
Artykuł powstał na podstawie:
https://bigthink.com/sex-relationships/politics-and-sex-dealbreaker?rebelltitem=1#rebelltitem1
1 thought on “Jak odmienne poglądy POLITYCZNE wpływają na związek?”
Najgorsza internetowa porada randkowa jaką czytalam. Jestem przekonana o tym, że należy szczerze od początku rozmawiać o swoich preferencjach politycznych, faktycznie jednak w sposób niekonfrontacyjny, ponieważ sposób konfrontacyjny nie jest dobry nigdy. Natomiast jeśli czujesz, że Twoje podejście do życia zostało pogwałcone i masz ochotę mordować stronę przeciwna to UCIEKAJ!