Co zbliża do siebie pary, a co je od siebie oddala?
W przełomowym badaniu psychologicznym przeprowadzonym na ponad 11 tysiącach par wykorzystano sztuczną inteligencję. Obserwując proces maszynowego uczenia odkryto najważniejsze czynniki, które mogą przewidzieć sukces lub upadek związku. Badanie wykazało, że przetrwanie relacji zależało bardziej od jej jakości niż cech każdej z osób w parze.
Czy ma znaczenie, kogo kochasz i jak to okazujesz? Po przeanalizowaniu danych pochodzących od tysięcy par stwierdzono, że indywidualne cechy każdego z partnerów mają mniejsze znaczenie dla szczęścia związku. Kluczowa okazuje się dynamika danej relacji. Wspólne doświadczenia, komunikacja, żarty, które tylko Wy rozumiecie. To wszystko wydaje się błahe, a jednak prognozuje, czy Twoja relacja ma szansę na przyszłość.
Badanie, o którym mowa, zostało przeprowadzone na 11 tysiącach par ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Holandii, Szwajcarii i Nowej Zelandii. Jego autorka, psycholog Samantha Joel zgromadziła informacje z 43 baz danych dotyczących życia uczuciowego uczestników. Wykorzystanie do eksperymentu uczenia maszynowego sprawia, że jest to pierwsze tego typu badanie na świecie.
Zmienne dotyczące związków okazały się być 2, a nawet 3-krotnie silniejszą prognozą dla trwałości relacji. Różnice indywidualne dotyczące poszczególnych uczestników okazywały się na tym tle mało znaczące. Przeświadczenie, że związek dobrze się układa, ma silny pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Wspiera też bycie bardziej produktywnym w pracy.
Joel wyodrębniła 5 czynników, które decydowały o przyszłości relacji w największym stopniu:
1. Postrzegane zaangażowanie partnera/partnerki.
Przekonanie o tym, że druga osoba traktuje związek poważnie i angażuje się w niego, okazuje się dla niego najlepszą prognozą.
2. Bliskość/docenienie.
Poczucie bliskości i świadomość, że jest się przez kogoś docenianym jako partner i człowiek, tworzy bezpieczny i pełen zaufania układ.
3. Satysfakcja seksualna.
Wzmacnia przekonanie o wzajemnej zażyłości, intymności i porozumieniu.
4. Postrzegana satysfakcja partnera/partnerki.
Czyli jak bardzo szczęśliwa ze związku jest według Ciebie druga osoba, z którą go tworzysz.
5. Konflikty.
A właściwie ich brak. Im mniejsza częstotliwość kłótni, zwłaszcza większych niesnasek, tym bardziej stabilna relacja.
Być może przychodzi Ci na myśl pytanie: a gdzie w tym wszystkim miłość? Siła uczucia okazała się istotna, ale co zaskakujące, odgrywała mniejszą rolę od wymienionych czynników. Można jednak dyskutować, czy większość z nich nie stanowi pewnej formy przeżywania i wyrażania miłości. Nawiązuje do tego profesor Bogdan de Barbaro w naszym najnowszym kursie online „7 przykazań rodziny.“
Nie oznacza to też, że cechy indywidualne obydwojga partnerów nie miały wpływu na rozwój relacji. Do najważniejszych cech determinujących powodzenie i jakość relacji należy poczucie satysfakcji z życia, negatywizm, depresyjność, lęk związany z trwałością relacji i wycofywanie zaangażowania z obawy przed utratą związku.
Artykuł powstał na podstawie: