Dlaczego niektóre związki się rozpadają, a inne prowadzą do małżeństwa?
Czy on jest tym jedynym? Czy ona jest dla Ciebie stworzona? Czy warto przedstawić tę osobę rodzicom, zamieszkać z nią, wziąć ślub, założyć rodzinę? Niektóre z tych pytań lub podobne do nich zadajesz sobie w trakcie trwania związku. Zastanawiasz się nad przyszłością relacji, tym, czy przetrwa i gdzie Was zaprowadzi.
To zagadnienie ciekawi nie tylko Ciebie, ale też psychologów. Od dawna próbują odkryć, czy istnieją pewne sygnały, które potrafią przewidzieć przyszłość związku. Żeby rozwiązać tę zagadkę, badacze przeważnie mierzą pewien aspekt relacji w danym momencie. Następnie sprawdzają, czy zbiega się on z jakością relacji miesiąc czy rok później. W taki sposób stwierdzono na przykład, że znużenie relacją obecnie wpływa na mniejszą satysfakcję z niej 9 lat później.
Tego typu odkrycia są przydatne, ale Twoje uczucia dotyczące różnych obszarów związku zmieniają się w czasie. Niektórzy badacze sugerują nawet, że pojedynczy moment nie musi odzwierciedlać tego, jaka relacja jest w rzeczywistości. Bardziej wiarygodne jest przyglądanie się schematom zmian w miarę, gdy znajomość się rozwija.
Aby poznać los Twojej relacji, wiedz, że wzloty i upadki w trakcie jej trwania mają większe znaczenie niż jej jakość w wybranym momencie. Uwzględniło to badanie z 2015 roku, w którym sprawdzono, jak związki zmieniają się w czasie z powodu przekonań na temat relacji.
Czynnik decydujący o trwałości związku.
Być może są takie dni, w których czujesz, jakby małżeństwo z Twoją drugą połówką było Waszym przeznaczeniem. Oraz takie, gdy jesteś przekonany, że nie jest Wam to pisane. Badacze nazywają przeświadczenie o tym, czy związek zaowocuje ślubem „zobowiązaniem do małżeństwa”.
Jak wyglądałby obraz historii Twojego związku, gdybyś spróbował przedstawić go na wykresie? Czy byłaby to prosta wznosząca się linia ukazująca stały rozwój? A może kreska opadająca raz w dół, innym razem podnosząca się ku górze, zdradzająca, że mieliście za sobą różne trudności? Okazuje się, że ta trajektoria ma znaczenie i może nawet prognozować przyszłość Twojej relacji.
W swoim najnowszym badaniu, Brian Ogolsky ze współpracownikami, wysnuli następujące założenie. To jak „zobowiązanie do małżeństwa” zmienia się w parze wraz z upływem czasu pozwala przewidzieć efekt końcowy w tej relacji. Aby sprawdzić, czy ta hipoteza jest zgodna z prawdą, 376 par powyżej 20 roku życia przedstawiło na wykresach, jak ich przekonanie dotyczące małżeństwa zmieniało się od 0 do 100% wraz z upływem kolejnych miesięcy.
Badacze zaznaczali punkty zwrotne, w których prawdopodobieństwo zawarcia małżeństwa ulegało większym zmianom. Odkryto, że spędzanie za dużej ilości czasu z przyjaciółmi, kłótnie i różnice między partnerami wpływały negatywnie na „zobowiązanie do małżeństwa”. Poznanie rodziny partnera, spędzanie czasu razem i podobieństwa łączące parę, a także pozytywne opinie o związku ze strony przyjaciół i rodziny zwiększały nadzieję na zawarcie małżeństwa.
Uczestnicy badania aktualizowali swoje wykresy w ciągu kolejnych 7 miesięcy, udzielając krótkich wywiadów badaczom. Ostatni, podsumowujący wywiad odbył się 9 miesięcy po rozpoczęciu eksperymentu. Osoby biorące udział w badaniu udzielały też informacji o tym, jak zmieniał się status ich związku – od pierwszych randek do rozstania, coraz poważniejszych zamiarów po zaręczyny i tak dalej. Badacze analizowali wykresy i liczyli, ile było w nich punktów zwrotnych, zwracając uwagę, czy chęć do zawarcia małżeństwa rosła, czy malała. Przyglądali się też stopniowi tych zmian, by sprawdzić, czy znajomość gwałtownie się rozwijała, powoli ulegała rozluźnieniu czy obierała zupełnie inny kierunek.
4 rodzaje zaangażowania.
Badacze wyróżnili 4 różne schematy „zobowiązania do małżeństwa”:
1. Dramatyczny (34% badanych) – relacje w tej grupie były pełne wzlotów i upadków. Przekonanie, że związek może prowadzić do małżeństwa ulegało gruntownym zmianom, gwałtownie się zmniejszało, żeby potem ulec nasileniu. Partnerzy w tej grupie spędzali więcej czasu osobno i mieli ogólnie gorsze opinie na temat swojej relacji niż pozostali badani. Ich przyjaciele i znajomi w znacząco mniejszym stopniu popierali też ich związki.
2. Skoncentrowany na partnerze (30% badanych) – te pary kierowały się podejściem, które można określić jako „druga połówka jest w centrum mojego świata”. Wiara w przeistoczenie się relacji w związek małżeński stale rosła z upływem czasu.
3. Zaangażowany społecznie (19% badanych) – osoby w tej grupie nie doświadczały wielu zmian w kwestii swoich przekonań dotyczących małżeństwa. Wiara w taki finał relacji zmniejszała się o wiele rzadziej niż w przypadku schematu dramatycznego czy napędzanego przez konflikt. Kiedy już pojawiały się jakieś zmiany, zależały głównie od ilości czasu spędzanego z przyjaciółmi i opinii ze strony bliskich na temat związku.
4. Napędzany przez konflikt (12% badanych) – tak samo jak w przypadku schematu dramatycznego, grupa ta doświadczała wielu momentów, w którym przeświadczenie o małżeństwie malało. Nasilenie tych zmian nie było jednak tak gwałtowne, ale wynikało w największym stopniu z konfliktów między partnerami. Pary w tej grupie miały gorszą opinię na temat związku niż w schemacie skoncentrowanym na partnerze. Doświadczały też mniejszego wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół niż pary zaangażowane społecznie.
Odnajdujesz swój poprzedni lub obecny związek w którymś z tych schematów? Jeśli nie albo widzisz jego elementy w kilku spośród nich, wiedz, że powyższe kategorie to tylko uproszczenie uzyskanych wyników badań. Indywidualne doświadczenia i przeżycia w partnerstwie są tak złożone, że nie da się ich łatwo przyporządkować. Powyższe schematy miały jednak pomóc lepiej zrozumieć dynamikę relacji i czekającą je przyszłość. Więcej o zrozumieniu relacji w parze i rodzinie opowiada profesor Bogdan de Barbaro w naszym najnowszym kursie online „7 przykazań rodziny”.
Czy Twój związek ma szansę przetrwać?
Świadomość tego, jak „zobowiązanie do małżeństwa” zmieniało się w trakcie relacji przewidywało jej przyszłość lepiej niż zmierzona jakość związku podczas pierwszego wywiadu. Pary w schemacie dramatycznym rozstawały się dwukrotnie częściej niż w każdym z pozostałych. Związki skoncentrowane na partnerze rozwijały się z kolei lepiej niż inne, częściej przechodząc z niezobowiązujących pierwszych randek w oficjalne partnerstwo. Status par napędzanych przez konflikt natomiast ulegał mniejszym zmianom niż w grupie dramatycznej.
Wyniki badań sugerują, że dobrze jest koncentrować się na osobie partnera lub partnerki, unikając przy tym większych konfliktów. Okazuje się, że pary, które często doświadczają zmian w swoich przekonaniach dotyczących przyszłości związku, mają realne podstawy do obaw. Często bowiem ich relacje nie były w stanie przetrwać na dłuższą metę. Na przykładzie schematu dramatycznego widać też, że osoby, które utrzymują wiele kontaktów społecznych są bardziej narażone na rozstanie. Może to wynikać z tego, że wchodzą później w nowe relacje partnerskie właśnie spośród licznego grona swoich znajomych. Mogą więc utrzymywać część kontaktów w celu potencjalnego związku na przyszłość.
Każdy związek podlega zmianom w swoim tempie i w określony sposób. Bez względu na to, czy uczucia między Tobą a Twoją drugą połówką rozwijają się powoli, czy też wybuchają z dużą gwałtownością oraz na to czy wszystko układa się pomyślnie, przyjrzenie się dynamice Twojej relacji może pomóc odkryć jej przyszłość.
Artykuł powstał na podstawie:
https://bigthink.com/sex-relationships/will-the-relationship-last