Czy Twój ideał drugiej połówki jest zgodny z tym, czego pragniesz?
Na pewno zastanawiałeś się kiedyś, jakie cechy powinien posiadać Twój wymarzony partner czy partnerka. Jaki ta osoba miałaby charakter, temperament, jakimi wartościami powinna się kierować, jakie pasje posiadać. Ale czy faktycznie wchodzisz w związki z osobami, które spełniają Twoje oczekiwania?
Dwa niezależne eksperymenty naukowe wykazały, że nasze idealne wizje przyszłego partnera czy partnerki nie pokrywają się z tym, czego rzeczywiście szukamy. Te obserwacje mogą zmienić sposób, w jaki wybieramy swoje sympatie, zwłaszcza w aplikacjach randkowych. „Twierdzisz, że pewne cechy są dla Ciebie ważne i lubisz ludzi, którzy je posiadają… ale na tym historia się nie kończy”, podsumowuje Paul Eastwick, współautor badania i profesor Wydziału Psychologii w Kalifornii.
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Kalifornii wskazuje, że Twoje preferencje dotyczące idealnego partnera nie odzwierciedlają Twoich osobistych przekonań i wartości. Praca z 2020 roku zatytułowana „Znikome dowody na to, że ludzie pragną partnerów wpisujących się w ich ideały”, opisuje następującą zależność: Jeśli Marek preferuje dobroć i życzliwość u potencjalnej partnerki, powinien być bardziej zainteresowany kobietami o takich cechach. Jeżeli Kasia najbardziej ceni ambicję u partnera, powinna szukać mężczyzn o takich atrybutach. Uczestnikom badania nie sprawiło trudności wypisanie 3 najbardziej pożądanych cech u partnerów. Chciano jednak sprawdzić, czy rzeczywiście miały one największe znaczenie dla osoby, która je podała. Jak się okazuje, nie miały.
Wiesz czego pragniesz w miłości, czy tylko zgadujesz?
Ponad 700 uczestników wybierało 3 najważniejsze według nich atrybuty u potencjalnego partnera/partnerki. Wypisywano właściwości takie, jak dobroć, atrakcyjność, poczucie humoru albo ciekawość świata. Następnie uczestnicy opowiadali o osobach z ich otoczenia, które wzbudziły u nich romantyczne uczucia. Z niektórymi z nich rzeczywiście byli kiedyś w związkach lub na randkach, inne należały do grona przyjaciół czy dalszych znajomych. Osoby, którymi uczestnicy byli zainteresowani, faktycznie przejawiały w ich odczuciu wymarzone cechy w większym stopniu. Dalsza część badania ujawniła jednak nowe wnioski.
Uczestnicy mieli określić, w jakim stopniu ich obiekty zainteresowań posiadały każdą z 3 cech. Tym razem były to jednak cechy wypisane przez innych, losowo dobranych ludzi także biorących udział w eksperymencie. Rezultat okazał się zaskakujący. Wyobraź sobie na przykład, że Dawid ocenił inteligencję, praktyczność i troskliwość jako najważniejsze według siebie cechy. Po zapoznaniu się z nimi, Ania też zaczynała oceniać je jako istotne i pragnąć partnerów o tych właśnie atrybutach.
Czy to, czego chcesz, równa się temu, co znajdujesz?
Pytanie brzmi więc, czy rzeczywiście potrafisz wskazać to, czego chcesz i oczekujesz od wymarzonego partnera czy partnerki? A może tylko podajesz atrybuty, które generalnie są oceniane jako pozytywne? „Pragniemy partnerów o pozytywnych cechach", tłumaczy Sparks, naczelny autor badania. Jednak atrybuty, które w pierwszej kolejności przychodzą Ci do głowy, albo które uważasz za najważniejsze, niekoniecznie mają znaczenie. To, że oceniamy pewne cechy jako atrakcyjne, nie oznacza jeszcze, że poszukujemy ludzi, którzy je posiadają.
To nie pierwsze badanie, które pokazuje, że to, co znajdujemy u swojej drugiej połówki, nie jest tym czego szukaliśmy. Kiedy jesteśmy proszeni o opisanie tego, jaka ta osoba powinna być, wybieramy raczej cechy ogólnie postrzegane jako atrakcyjne zgodnie z tym, co według nas istotne. Prawdziwe życie jednak potrafi zaskoczyć.
Magazyn psychologiczny „Psychology Today” opublikował w 2015 roku badanie o zbliżonych rezultatach. Kiedy kogoś osobiście poznajesz, poziom zainteresowania tą osobą i uczuć do niej jest niezależny od Twoich standardów i oczekiwań. Oznacza to, że nawet jeśli przykładowo nie czujesz zauroczenia do Tomka, może on spełniać Twoje kryteria dotyczące uprzejmości, lojalności i opiekuńczości. Podobnie jak ktoś inny może być zainteresowany Moniką, nawet jeśli nie posiada ona cech, które są dla tej osoby najbardziej wartościowe.
Co z tego wynika?
Refleksja wynikająca z obu badań jest podobna. Daj drugiej osobie szansę, zanim spiszesz ją na straty. Choć postrzegana atrakcyjność na spotkaniu na żywo okazuje się ważniejsza, nie oznacza to też, że musisz zapominać o swoich ideałach. Pierwsze spotkanie nie dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat tej osoby. Wraz z kolejnymi poznajesz potencjalnego partnera czy partnerkę lepiej i masz szansę odkryć jej dobre i złe strony, zachowania w określonych sytuacjach, przekonania i wartości.
Za pomocą odpowiednich ustawień w aplikacjach randkowych możesz wyszukiwać ludzi po bardzo sprecyzowanych kategoriach. Wydaje się to łatwiejsze i ma na celu oszczędzić Wam nawzajem czas. Niekoniecznie jest to jednak najlepszy sposób na znalezienie drugiej połówki. Nie odrzucaj kandydata dlatego, że nie spełnia wszystkich wymagań i oczekiwań, które wcześniej sobie ustaliłeś. Może dzięki temu znajdziesz kogoś, kogo będziesz mógł zaprosić na dłuższą chwilę do swojego życia.
Artykuł powstał na podstawie:
https://bigthink.com/sex-relationships/dating-preferences-ideals?rebelltitem=1#rebelltitem1