Jak gesty wpływają na to co mówisz?
Holenderscy naukowcy odkryli, że gesty wykonywane podczas mówienia wpływają na to, jak odbierane są wypowiadane słowa. Uczestnicy badania o 20% częściej słyszeli i interpretowali słowa, gdy były one powiązane z ruchem rąk. O 40% częściej słyszeli natomiast błędne słowo, gdy gesty go nie odzwierciedlały. Badania potwierdzają, że ruchy rąk mogą sygnalizować ekstrawersję i dominację mówiącego. Posługiwanie się nimi generalnie sprawia na innych wrażenie, że jesteśmy bardziej ciepli, ugodowi i pełni energii.
Politycy, mówcy, biznesmeni czy inni przywódcy, często posługują się podczas przemów gestami rąk. Czy ten nawyk faktycznie może mieć wpływ na to, jak słuchacze odbierają ich słowa? Grupa eksperymentatorów z Instytutu Psycholingwistyki Maxa Plancka i Uniwersytetu Radbouda w Tilburgu (znajdujących się w Holandii), postanowiła znaleźć odpowiedź na to pytanie. Przeprowadzili serię badań na ochotnikach, którzy oglądali filmy z udziałem ludzi mówiących przy użyciu gestów oraz takich, którzy ich nie wykonywali. Odkryli, że odpowiednia gestykulacja wpływała na to, jak były odbierane poszczególne słowa.
Eksperyment z udziałem gestów.
Po tym, jak uczestnicy badania zapoznali się z nagraniami, zapytano ich o to, co dokładnie usłyszeli. Na niektórych filmach osoby mówiące kładły większy nacisk na poszczególne elementy słowa w zdaniu (na przykład PRZEDmiot albo przedMIOT). Na innych wykonywały też przy określonych wyrazach różne gesty za pomocą dłoni czy ramion. Na przykład krojenia, wskazywania czy zamiatania. Niektóre z tych ruchów związane były ze znaczeniem wypowiadanych słów czy zwrotów, inne były przypadkowe.
Uczestników eksperymentu nagrywano, gdy oglądali filmy z wypowiedziami. Następnie pytano ich, co widzieli i jakie słowa słyszeli. Okazało się, że w największym stopniu wpływały na nich podkreślane sylaby w połączeniu z gestami. W 20% przypadków oglądający częściej słyszał i interpretował wypowiadane słowo, gdy towarzyszył mu gest. Co ciekawe, istniało 40% większe prawdopodobieństwo, że uczestnicy usłyszą niepoprawnie słowa, kiedy pojawiał się rozdźwięk między wyrazem a gestem.
Apodyktyczny czy ugodowy?
Przeprowadzone wcześniej badania wykazały, że istnieje związek między gestykulacją podczas mówienia a percepcją charakteru rozmówcy. Markus Koppensteiner z Uniwersytetu w Wiedniu przeanalizował sposób, w jaki ludzie używają rąk podczas mówienia i jak wpływa to na jego postrzeganie przez odbiorcę. Odkrył, że niektóre gesty mogą sygnalizować ekstrawersję i dominację.
Przykładowo, ekstrawersja kojarzona była ogólnie z większym natężeniem gestykulacji. Pionowe ruchy z kolei interpretowane były jako autorytarność. Ruchy wznoszące od klatki piersiowej do ramion oceniane były jako ekspansywne, a osoby je wykonujące – jako mniej ugodowe, a bardziej władcze i apodyktyczne. Zdaniem Koppensteinera wyniki te były konsekwentne i spójne w każdym przeprowadzonym badaniu.
Zgodnie z ekspertem od analizy mowy ciała Carol Goman, osoby aktywnie gestykulujące odbierane są jako ciepłe, ugodowe i pełne energii. Podczas gdy te, które wykonują je w niewielkim zakresie lub gesty te są sztywne i „drewniane” są postrzegane jako chłodne, logiczne, o analitycznym umyśle. Dowodzi też tego badanie z 2015 roku, w którym przeanalizowano przemówienia podczas konferencji TED. Odkryto, że najbardziej popularni mówcy gestykulowali niemal dwukrotnie częściej od tych najmniej lubianych.
Mowa ciała… i co dalej?
Holenderscy badacze wysnuli i potwierdzili na podstawie przeprowadzonego eksperymentu kilka ważnych wniosków. Twoja mowa ciała to kluczowy element bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Gesty mają bezpośredni wpływ na to, co słyszy osoba, z którą rozmawiasz.
Co więcej, badacze sugerują, że Twoja reakcja na gestykulację jest wyuczona i sięga okresu dzieciństwa. Obserwujesz bliskich w swoim otoczeniu i dostrzegasz, że wspierają swoje słowa ruchami rąk. Uczysz się dzięki temu, że możesz w ten sposób podkreślić swoją wypowiedź i nadać jej głębsze znaczenie. Jest także możliwe, że istnieje ewolucyjna przyczyna Twoich rozwiniętych odpowiedzi na gestykulację. Znaczenie poszczególnych gestów różni się w zależności od kultury i narodowości. Jednak ich rola w komunikacji jest najpewniej równie istotna.
Artykuł powstał na podstawie:
https://bigthink.com/surprising-science/talking-with-your-hands?rebelltitem=4#rebelltitem4