Jak zadbać o ważne osoby w Twoim życiu?
74% Amerykanów stwierdziło w badaniu, że ma zamiar „zacząć od nowa” wraz z początkiem stycznia 2021 roku. Z tego względu planują postanowienia noworoczne, których celem jest głównie zdrowsze odżywianie się, aktywność fizyczna, utrata wagi czy praca nad byciem lepszym człowiekiem.
To bez wątpienia szczytne cele. Jednak koncentracja wyłącznie na własnym ciele i umyśle zaniedbuje coś równie ważnego – Twoje relacje z ludźmi. Zgodnie z licznymi badaniami, pary będące w szczęśliwych małżeństwach prezentują ogólnie lepszą jakość życia. A dobry związek wpływa korzystnie na poczucie zadowolenia i zdrowia. I to nie tylko w chwili obecnej, ale prognozuje ich wyższy poziom w przyszłości. Nie mniej ważne są relacje przyjacielskie. Zapewniają wsparcie emocjonalne, poczucie wspólnoty i przynależności. Poprawiają samopoczucie i zwiększają poziom optymizmu w trudnych życiowych sytuacjach.
Wniosek jest oczywisty – bliskie relacje są ważne, warto więc o nie dbać. Zajmiemy się teraz wyznaczeniem i analizą 7 postanowień, opartych na rzetelnych badaniach, których realizacja pomoże Ci zadbać o ważne relacje w Twoim życiu.
1. Nastaw się na sukces.
Zacznij postrzegać swoją relację jako źródło pozytywnych doświadczeń. Wiąże się to ze zwiększeniem motywacji do podejścia ukierunkowanego na innych. Zamiast prób unikania problemów w relacji, osoby motywowane społecznie szukają w niej pozytywnych stron. Dzięki temu mogą je wykorzystać do pogłębienia więzi z drugą osobą.
Wyobraź sobie teraz, że rozmawiasz ze swoją partnerką czy partnerem. Zmotywowany do skupienia się na pozytywnych stronach tej znajomości, obserwujesz, jak partnerka też czerpie większą przyjemność z bliskości. Zaczyna postrzegać Cię jako bardziej zaangażowanego i sama również mocniej angażuje się w kontakt. Pozytywne emocje, ciepło, czułość zainicjowane przez jedną osobę wpływa korzystnie na drugą, przynosząc korzyści obydwojgu. Po roku od rozpoczęcia znajomości związki często zaczynają się rozluźniać, a problemy nawarstwiają się. Zauważanie dobrych stron relacji i wzajemne czerpanie z nich korzyści może temu zapobiec.
2. Bądź optymistą.
Nawet jeśli w przeszłości w danej relacji nie wszystko układało się pomyślnie, optymistyczne nastawienie na przyszłość jest bardzo ważne. Ale rodzaj tego optymizmu także ma znaczenie. Badanie K.Farnisha i L.Neff z 2020roku wykazało, że ogólne pozytywne podejście do życia pomagało uczestnikom lepiej radzić sobie z konfliktami w relacjach. Bardziej niż tym, którzy podchodzili pozytywnie do samej znajomości.
Wygląda na to, że ludzie, którzy całe swoje nadzieje i pozytywne oczekiwania przelewają na relacje, spodziewają się też w nich niewielu negatywnych momentów.
3. Zwiększ swoją psychologiczną elastyczność.
Pracuj nad akceptacją swoich emocji bez bycia defensywnym. Warto czasami dostosowywać swoje zachowanie do konkretnej sytuacji. Nie zawsze musisz postępować tak, jak postępowałeś do tej pory albo chodzić w miejsca, w które zawsze chodziłeś. Unikaj uporu i eksperymentuj z byciem bardziej elastycznym.
Z badania Karen Twiselton wynika, że relacje osoby elastycznej psychologicznie cechują się lepszą jakością. Wynika to choćby z tego, że doświadcza ona więcej pozytywnych i mniej negatywnych emocji. Przykładowo, coroczne święta spędzane w gronie rodzinnym potrafią być istnym polem minowym pełnym konfliktów, narzuconych ról i wzajemnych niespełnionych oczekiwań. Jednak gdyby każdy nieco odszedł od schematycznych zachowań i czynności na rzecz bardziej elastycznego, otwartego na nowości podejścia, atmosfera mogłaby znacznie się poprawić. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej w tym temacie, zapraszamy do najnowszego kursu online profesora Bogdana de Barbaro „7 przykazań rodziny".
4. Postaw na siebie.
Niektórzy mają tendencję do odgrywania w relacjach roli męczennika, który nieustannie poświęca się dla drugiej osoby. Znasz kogoś takiego, a może sam rozpoznajesz u siebie takie cechy? Nie ma nic złego w dbaniu o swoje potrzeby. Nie czyni to z nikogo złego przyjaciela, partnera, człowieka. Przeciwnie- osoby w Twoim otoczeniu zyskują, gdy jesteś spełniony, szczęśliwy i zdrowy emocjonalnie.
Najnowsze badania wyróżniają cztery główne czynniki składające się na zdrowie psychiczne. To otwartość na uczucia, życzliwość, pozytywne emocje i bezpośredniość. Te cechy ułatwiają szczerą ekspresję siebie, pozytywne podejście do własnej osoby i wyrażanie optymizmu. Niwelują też agresję, wykorzystywanie innych i antyspołeczne zachowania. Widać więc, że to, co korzystne dla Ciebie, okazuje się mieć dobry wpływ także na Twoich bliskich.
5. Dbaj o dotyk.
Z trwającego 10 dni badania Cheryl Carmichael, w którym uczestniczyło 115 osób, wynika ciekawa i miła konkluzja. Inicjowanie i otrzymywanie dotyku wiązało się ze wzrostem bliskości i poprawiało relacje między ludźmi. Życzliwy koleżeński uścisk, przepełnione miłością przytulenie ze strony rodzica, romantyczne trzymanie się partnerów za ręce, pełne pasji pocałunki… Bez względu na rodzaj znajomości odpowiedni dotyk odgrywa ważną rolę w każdej bliskiej relacji. Sprawia, że czujesz się ważny, potrzebny, rozumiany. Komu z nas nie przydałoby się to w 2021 roku?
6. Rób coś dobrego dla innych.
Dbanie o swoje zdrowie psychiczne w pierwszej kolejności nie wyklucza troszczenie się o osoby w Twoim otoczeniu. Badania Johanny Peetz z 2020 roku wskazują, że traktowanie potrzeb partnera jako priorytetu od czasu do czasu poprawia postrzeganą jakość związku. Wzmaga poczucie bliskości, zwiększa pozytywne uczucia, a redukuje te negatywne.
W 2021 roku obierz więc sobie za cel rozpieszczanie bliskich raz na jakiś czas. Pozwól, by czasami drobne przewinienia uchodziły partnerowi czy przyjacielowi na sucho. Przymknij raz czy dwa oko na nieistotne pomyłki. Wspieraj w taki sposób, w jaki chcieliby to wsparcie otrzymywać. Nie zapominaj, że potrzeby i pragnienia ważnych osób w Twoim życiu także mają znaczenie. I niekiedy warto stawiać je na pierwszym miejscu.
7. Nie wymagaj od siebie niemożliwego.
Tak dużo noworocznych postanowień koncentruje się na wyglądzie. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna często wynikają z niespełnionych marzeń o idealnym ciele. Tymczasem, jak wskazują badania Xue Lei, Twoja wizja nie zawsze pokrywa się z oczekiwaniami Twojego partnera czy partnerki.
Kobiety mają tendencję do błędnego szacowania, jak bardzo szczupłe dla partnera powinny być. Analogicznie mężczyznom wydaje się, że partnerki oczekiwałyby od nich bycia bardziej atletycznymi. W obu przypadkach każda z płci jest wobec siebie bardziej krytyczna i wymagająca, niż potrzebuje tego druga osoba w związku.
Artykuł powstał na podstawie:
https://bigthink.com/sex-relationships/strengthen-your-relationship?rebelltitem=2#rebelltitem2