
„Ważne jest to, co zostaje, gdy nikt nie patrzy” – prof. Bralczyk o prawdziwej wartości w erze lajków i AI
Wartość, która budzi nadzieję. „Jak tak poszukamy, to właściwie wszystko, o czym przez chwilę choćby pomyślimy to już jest albo
„Przyjmujemy taką miłość, na jaką sądzimy, że zasługujemy”
✅ Problem z obrazem miłości, jaki wnosimy w dorosłe życie, jest taki, że wszyscy uczymy się jej na przykładzie naszych rodziców, którzy nie są idealni.
? Obserwując ich codzienne zmagania, sukcesy i małe wojny bierzemy z ich doświadczenia nie tylko wszystko, co dobre i budujące, ale nierzadko to, co nas rani. Ta zlepka słodko-gorzkich doświadczeń odbija w naszym aparacie pojęciowym coś, co nazwiemy miłością.
➡ Alain de Botton zwraca uwagę, że bardzo często osoby, które z pozoru pasują do siebie idealnie, nie czują w relacji ze sobą chemii. „Szukamy kogoś, kto zrani nas w specyficzny sposób. Nie szukamy osoby, która zadba o nasze potrzeby” mówi z dozą humoru.
➡ Co więc z tym robić? Jakie jest lekarstwo na schematy, nierzadko nieświadome i utrwalane przez lata?
➡ Osoba, która prowadzi dziennik, lub codziennie przed snem przypomina sobie swój dzień, może po czasie zauważyć że np. pociągają ją jedynie osoby niedostępne emocjonalnie. Wraz z uświadomieniem sobie problemu, może zrobić się przestrzeń na opracowanie strategii co z tym dalej robić, by żyła przyjemniej i lżej.
? W takim procesie nierzadko skutecznie może pomóc psycholog lub terapeuta, który dzięki profesjonalnej wiedzy oraz obserwacji z zewnątrz (nie jesteśmy najlepszymi sędziami w swojej własnej sprawie) może pogłębić wiedzę o sobie danej osoby oraz pomoc szybciej wypracować pożądany efekt.
Wartość, która budzi nadzieję. „Jak tak poszukamy, to właściwie wszystko, o czym przez chwilę choćby pomyślimy to już jest albo
Czy sztuczna inteligencja przejmie nasz język? Prof. Jerzy Bralczyk o AI, młodzieżowych słowach roku i… SIGMACH!
Zapraszamy do wysłuchania szczerej, ponad 2-godzinnej rozmowy z wybitnym naukowcem, psychiatrą i psychoterapeutą – prof. Bogdanem de Barbaro. Zobacz całą
Aby dokonać przelewu tradycyjnego, prosimy o kontakt z naszym działem obsługi klienta poprzez e-mail lub telefon. Po uzyskaniu potwierdzenia prosimy o przelew na poniższe konto mBank:
10 1140 2004 0000 3802 8142 0265.