Dlaczego pary decydują się na seks po zakończeniu związku?
Badanie przeprowadzone w lipcu 2020 roku odkrywa przyczyny wyjaśniające dlaczego pary uprawiają seks na zakończenie relacji. Celem badania było przyjrzenie się zachowaniu par po rozstaniu, a zwłaszcza powodom, dla których decydują się na seks po zakończeniu znajomości. Okazuje się, że istnieją 3 główne przyczyny podjęcia takiej decyzji: chęć utrzymania relacji, ambiwalencja i hedonizm. Specjaliści próbowali też dojść do porozumienia, czy takie zachowanie ma więcej plusów, czy minusów.
Pierwsza część badania miała na celu sprawdzenie, jak przeszłe doświadczenia seksualne w takich sytuacjach wpływały na emocje zaangażowanych stron. Chciano odkryć, jak partnerzy czuli się bezpośrednio po takiej decyzji oraz jak przewidywali, że będą się czuć w przyszłości. Druga część dotyczyła powodów, dla których pary w ogóle angażują się w seks na zakończenie relacji.
W pierwszej części badania uczestniczyło 212 osób. Okazało się przede wszystkim, że kobiety i mężczyźni uprawiają seks na koniec związku z innych powodów. Bezpośrednio po seksie mężczyznom poprawia się samoocena, natomiast kobiety pozytywniej oceniają związek. Druga część badania, w której uczestniczyło 585 osób, odkryła przyczyny decydowania się na seks. Robimy to, bo sprawia nam to przyjemność, nie jesteśmy pewni, co właściwie czujemy do drugiej osoby i mamy jeszcze nadzieję na uratowanie związku w ten sposób. Przy czym ostatni powód znacząco częściej podawany był przez kobiety niż mężczyzn.
Większość badań potwierdza, że seks na zakończenie relacji jest niezdrowy.
Seks na zakończenie związku przedstawiony jest raczej jako zabawna anegdota w wielu filmach i serialach. Możesz wręcz odnieść wrażenie, że przynosi wiele korzyści. Czy faktycznie pomaga poradzić sobie z rozstaniem, naprawić to, co jeszcze jest do naprawienia albo zakończyć z fajerwerkami ważną znajomość? Od każdej reguły są wyjątki, jednak większość badań sugeruje, że taki seks jest szkodliwy dla obu stron.
Magazyn ‘Psychology Today’ przypomina, że uczucia do drugiej osoby nie znikają razem z decyzją o rozstaniu. Samo zakończenie relacji to chwila, która rozpoczyna długi i często nieprzyjemny dla Ciebie emocjonalnie proces. Nawet po długim czasie od rozstania, wspomnienia związku często okazują się zaskakująco świeże i bolesne.
Oto dlaczego seks na koniec relacji może przynieść Ci więcej szkody, niż pożytku:
Daje złudną nadzieję.
Spędzenie ostatniej wspólnej nocy razem może dać poczucie, że jeszcze nie wszystko stracone. Chwilowa bliskość przynosi nadzieję, że takie uczucia mogą się powtórzyć, a sam związek da się uratować. Może też zapoczątkować ciąg spotkań opartych już tylko na seksie bez zobowiązań, co często nie jest satysfakcjonującym układem przynajmniej dla jednej ze stron.
Zatrzymuje w „martwym punkcie”.
Każdy z nas potrzebuje nieco innej ilości czasu, by pogodzić się z utratą ważnej dla siebie relacji. Nie istnieje idealna długość trwania żałoby po zakończonym związku. Niektóre badania sugerują, że możesz poczuć się lepiej po 10 tygodniach od rozstania, inne szacują pełne „wyzdrowienie” po 6 miesiącach. Nie zmienia to nadal faktu, że to bardzo indywidualna kwestia. Niemniej postrzeganie byłego partnera lub partnerki w romantycznym lub seksualnym świetle nie pozwala Ci w pełni pożegnać się z wizją Was razem, a przez to wejść w nowy, szczęśliwy związek.
Burza hormonów może zmienić Twoje emocje (chwilowo).
Oksytocyna i inne hormony uwalniane podczas stosunku seksualnego odpowiadają za uczucie miłości, bliskości i bezpieczeństwa. Może to wywołać u Ciebie konflikt wewnętrzny, zwłaszcza jeśli nie czujesz już takich emocji do drugiej osoby. Twoje ciało jednak sugeruje wtedy coś zupełnie innego.
Czy są jakieś korzyści z seksu na zakończenie znajomości?
Eksperci twierdzą, że tak! Psychoterapeutka Kate Moyle specjalizująca się w relacjach i rozwoju psychoseksualnym tłumaczy, dlaczego zaangażowanym osobom często wydaje się to dobrą decyzją. Seks na zakończenie związku umożliwia bycie bardziej spontanicznym i odważnym w łóżku. Zwiększa to poczucie seksualnego spełnienia i satysfakcji. Umożliwia pozbycie się zahamowań, które wynikają z obawy przed oceną. Ostatecznie znajomość przecież i tak się kończy.
Seks na koniec relacji może wręcz działać terapeutycznie. Psychoterapeuta dr John D. Moore sugeruje, że jest to po prostu jeden z aspektów złożonego procesu godzenia się z utratą drugiej osoby. Tuż po rozstaniu Twoje emocje wymykają się spod kontroli. Wyraża się to w chęci jak najbardziej intymnego i intensywnego połączenia się z partnerką lub partnerem. Seks staje się sposobem na wyrażenie złożonych i sprzecznych uczuć, które trudno sformułować i wypowiedzieć. Moore twierdzi, że taka decyzja stanowi też podsumowanie tego, co w relacji się sprawdzało i było wysoko oceniane. Często jest to właśnie wzajemna chemia i pociąg seksualny. To celebracja tych aspektów związku, które zbliżały, łączyły i sprawiały przyjemność. A jednocześnie forma pożegnania z relacją ze względu na te elementy, które na dłuższą metę nie mogły zadziałać. Więcej o tworzeniu i utrzymaniu bliskości między partnerami opowiada profesor Bogdan de Barbaro w naszym najnowszym kursie online „7 przykazań rodziny".
Czy seks na koniec związku jest tego wart?
Wiele badań sugeruje, że nie, jednak pozostali specjaliści podkreślają korzyści płynące z takiej decyzji. Wydaje się więc, że zależy to od sytuacji i od Ciebie. Jeśli zgadzasz się na seks z nadzieją na ocalenie relacji, lepiej oszczędzić sobie rozczarowania i emocjonalnego cierpienia. Jeżeli jednak pragniesz w ten sposób pożegnać się z tymi aspektami związku, które ceniłeś i kochałeś - wiesz, jaką decyzję podjąć.
Artykuł powstał na podstawie:
https://bigthink.com/sex-relationships/breakup-sex-psychology?rebelltitem=2#rebelltitem2
Korzystałam również z:
https://faculty.wcas.northwestern.edu/eli-finkel/documents/ForecastingPageProofs8-14-07.pdf