Psychologiczne tajniki zdrady.
Zobaczyć po kimś zdradę.
Czy istnieje jakiś sposób, w który można rozpoznać, że druga osoba w związku nas zdradza? Niektórzy twierdzą, że wyczuwali wcześniej, że partner czy partnerka nie pozostają im wierni. Zanim dowiedzieli się prawdy, zauważali subtelne „poszlaki”, jak zmiany w zachowaniu, nastroju, pożyciu seksualnym albo wyglądzie. Czy jednak mógłbyś odkryć zdradę po prostu z kimś rozmawiając lub patrząc tej osobie w oczy?
Postanowiła to sprawdzić grupa badaczy z Uniwersytetu Australii Zachodniej. W tym celu poprosili 1500 heteroseksualnych uczestników o wypełnienie kwestionariuszy i odpowiedzenie na kilka pytań. Ich zadaniem było rozpoznanie tych osób, które nie dochowały wierności spośród 189 różnych fotografii (101 mężczyzn i 88 kobiet). Następnie mieli uzasadnić dokonane przez siebie wybory.
Jak się okazało, badani wykazali się pewną skutecznością w typowaniu „uwodzicieli”, przy czym kobiety cechowały się zauważalnie lepszą intuicją od mężczyzn. Naukowcy dostrzegli jednak ciekawą tendencję. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni dokonywali stosunkowo poprawnych wyborów, gdy oceniali na zdjęciach mężczyzn. Fotografie kobiet wprowadzały jednak w błąd wszystkich uczestników i mylnie oceniali ich skłonność do zdrady.
Z badania wynika, że z twarzy kobiet nieporównywalnie trudniej odczytać niewierność. Generalnie jednak skuteczność takiego szacowania nie jest wysoka. Gdy zapytano uczestników, jakimi wskazówkami się kierowali w podejmowaniu decyzji, wymieniali głównie atrakcyjność, dymorfizm płciowy (czyli cechy charakterystyczne dla każdej z płci) i to, czy czyjaś twarz budziła zaufanie.
Podczas gdy w ocenie zdjęć mężczyzn brano pod uwagę każdy z tych elementów mniej więcej w tym samym stopniu, w ocenie kobiet kierowano się głównie atrakcyjnością i poczuciem zaufania. Okazało się jednak, że nie były to idealne kryteria. Atrakcyjność nie zwiększała prawdopodobieństwa dokonania zdrady. Wykazano jednak taką zależność od pewnych cechy dymorfizmu płciowego u mężczyzn, jak wzrost.
Ostrzegawcze sygnały niewierności.
Istnieją inne sposoby na odkrycie zdrady niż doszukiwanie się jej w twarzy partnera lub partnerki. Ostrzegawczym sygnałem są zmiany w różnych aspektach życia tej osoby. Nie są oczywiście niepodważalnym dowodem niewierności, ale na pewno powinny skłonić do rozmowy z drugą stroną odnośnie ich przyczyn. Dzięki temu można zauważyć i rozpoznać problem w relacji w momencie, gdy jeszcze da się go naprawić.
Zmiany te najczęściej można zauważyć w takich obszarach, jak:
- komunikacja – druga osoba zaczyna Cię ignorować, wymyśla wymówki, dlaczego nie może z Tobą porozmawiać i unika odpowiedzi na Twoje pytania. Gdy mimo to próbujesz poruszyć jakiś temat czy problem dotyczący Waszej relacji, przerywa Ci, zmienia wątek lub kończy ze złością rozmowę. Coraz częściej przyłapujesz też partnera czy partnerkę na kłamstwach.
Towarzyszy temu mowa ciała, jak wzruszanie ramionami czy przewracanie oczami. Druga strona może tworzyć fizyczny dystans między Wami – odsuwać się, wyjść z pokoju, w którym przebywacie i tak dalej. Może też obarczać winą za całą sytuację Ciebie albo oskarżać Cię o niewierność.
- unikanie – partner lub partnerka zaczyna regularnie zostawać dłużej w pracy. Może też mówić o zaangażowaniu się w nowe hobby, któremu poświęca dużo czasu. Odpowiada wymijająco na Twoje pytania o to, czym się zajmuje i nie chce, abyś towarzyszył jemu czy jej w tej aktywności. Unika wspólnych wyjść, spotkań z Twoimi znajomymi czy rodziną. Spędzacie mniej chwil razem i coraz częściej czujesz się pominięty i ignorowany.
- wygląd – druga osoba zaczyna poświęcać więcej czasu i pieniędzy niż wcześniej na dbanie o swój wygląd. Przywiązuje większą uwagę do swoich ubrań, fryzury, biżuterii czy makijażu.
- emocje – w Waszym związku zaczynają dominować negatywne emocje lub obojętność. Druga strona staje się przy Tobie zdenerwowana i napięta albo pokazuje, że jest Tobą znudzona. Przestają ją interesować Twoje potrzeby, uczucia, problemy czy to, jak spędzasz czas.
- życie seksualne – w Waszej relacji jest coraz mniej intymności i bliskości. Rzadko dochodzi między Wami do seksualnych zbliżeń. Z drugiej strony może pojawić się w tej sferze zwiększona aktywność, wprowadzanie urozmaiceń, o których wcześniej nie dyskutowaliście. Najbardziej oczywistym sygnałem jest też oczywiście odkrycie u siebie lub drugiej strony choroby wenerycznej (gdy masz pewność, że to nie Ty dokonałeś zdrady).
- finanse – coraz częściej kłócicie się o pieniądze. Zauważasz, że partner lub partnerka zaczyna mieć nagle większe wydatki, o których Ci nie mówi. Nie ustalaliście ich wcześniej albo wydają Ci się dziwne (na przykład prezenty, wyjścia do restauracji czy kina, wyjazdy, o których nie wiesz). Może też wycofywać się z większych zobowiązań finansowych, które planowaliście razem wcześniej (jak remont czy kupno mieszkania, wspólny wyjazd wakacyjny i tak dalej).
- korzystanie z telefonu, komputera – w pewnych porach w ciągu dnia druga strona przestaje nagle odbierać od Ciebie telefon (co robiła do tej pory). Jeśli znałeś niektóre z jej haseł, zmienia je i następnie się tym z Tobą nie dzieli. Wychodzi z pokoju, by wysyłać wiadomości, stara się to robić po kryjomu, żebyś nie widział ekranu telefonu czy komputera. Przestaje korzystać ze wspólnych kont czy urządzeń, usuwa historię z przeglądarki.
Żadne z tych zachowań nie da Ci pewności odnośnie tego, czy druga osoba w związku faktycznie Cię zdradza. Podjęcie nowych zainteresowań czy większe dbanie o wygląd mogą świadczyć o potrzebie rozwoju i zatroszczenia się o związek. Unikanie rozmów na trudne tematy czy narastająca złość i uraza mogą wynikać z innych problemów. Dotyczą albo trudności, z którymi zmaga się Twój partner czy partnerka albo świadczą o kryzysie w Waszym związku, niekoniecznie mającym coś wspólnego z niewiernością.
Ostatecznie jesteś w stanie skonfrontować się ze zdradą, kiedy druga strona po prostu Ci o tym powie lub gdy odkryjesz niezaprzeczalne dowody niewierności. Nawet wtedy i pomimo trudnych emocji po obu stronach warto podjąć próbę rozmowy na ten temat. Z pewnością jednak o wiele łatwiej powiedzieć, niż rzeczywiście to zrobić.
Jak rozmawiać o zdradzie?
Jeśli skonfrontujesz drugą osobę w związku i zapytasz o to, czy Cię zdradziła, najpewniej temu zaprzeczy. I to bez względu na to, czy faktycznie dokonała tego czynu, czy nie. Jak wynikło z badań, takiej właśnie odpowiedzi udzieliłaby większość osób w powyższej sytuacji. Zdecydowanie nie pomaga to w przeprowadzeniu szczerej rozmowy na ten temat.
Jeśli czujesz, że nie dasz rady przejść przez to samemu, w spotkaniu może uczestniczyć psycholog, terapeuta par lub małżeństw albo mediator. Przepracowanie zdrady ze specjalistą sprawi, że każdy będzie mógł wyrazić swoje uczucia otwarcie, ale w bezpieczny sposób, który nie pogłębia konfliktu. Ujawni, czy rzeczywiście obie strony mają motywację do uratowania relacji i pozwoli stworzyć wspólnie rozwiązania, nowe cele i zmiany na przyszłość.
Jeżeli zdecydujesz się porozmawiać z partnerem czy partnerką na własną rękę, przede wszystkim weź głęboki oddech. Silne emocje, choć zrozumiałe w takiej sytuacji, nie pomogą w jej wyjaśnieniu. Zastanów się nad tym, jakie masz dowody na to, że druga strona dokonała zdrady, jakie sygnały mogły o tym świadczyć? Czy są to jednoznaczne wiadomości, które mógłbyś pokazać podczas konfrontacji, naoczny świadek takiej sytuacji, a może tylko własne przeczucia?
Staraj się wysłuchać tego, co druga osoba ma do powiedzenia. Zadawaj pytania, ale takie, które przybliżają Cię do jakiegoś rozwiązania. Zarzucanie partnerowi czy partnerce, jak mogli to zrobić albo dlaczego są tak okrutni, nie przyniesie Ci ulgi ani nie da wartościowych odpowiedzi.
Pomyśl, czego oczekujesz od tej rozmowy i swojej relacji. Czy mimo zdrady zależy Ci na drugiej osobie i chcesz walczyć o Wasz związek? Co musiałoby się w nim zmienić i co partner czy partnerka musieliby zrobić, byś odzyskał do nich zaufanie? A może jesteś przekonany, że rozstanie byłoby najlepszym wyjściem? Jeśli sam nie jesteś pewien, czego chcesz, skoncentruj się najpierw na zdobyciu ważnych szczegółów całej sytuacji. Być może zmienią to, jak postrzegasz to, co się stało. Ważne, żebyś dał sobie później trochę czasu, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.
Nie pozwól, by druga osoba przejęła kontrolę nad przebiegiem rozmowy. Zaplanuj komfortowy dla siebie czas i miejsce na omówienie tego, co się stało. Zastanów się, jakie szczegóły w tej sytuacji mają dla Ciebie znaczenie i czego chcesz się dowiedzieć, a czego raczej wolałbyś nie usłyszeć. Co zrobisz po zakończeniu rozmowy i czy będziesz chciał coś jeszcze omówić w sprzyjającym momencie. A jeśli tak, jak ma wyglądać Wasza relacja w międzyczasie – gdzie będziesz mieszkał, czy będziecie mieć ze sobą kontakt i co Was łączy, co powinniście przedyskutować (dzieci, praca, wspólny majątek).
Zdrada kryje w sobie dwa kluczowe pytania dotyczące relacji - co uczyniła jednej stronie i co znaczyła dla drugiej. Ludzie zdradzają z różnych powodów i mają one znaczenie w zrozumieniu tego, jak naprawdę wygląda dana relacja. Rozmowa z partnerem czy partnerką o całej sytuacji nie należy do łatwych - nigdy da się w pełni przewidzieć jej przebiegu ze względu na silne emocje, które często jej towarzyszą. Może jednak pomóc w naprawieniu związku lub zakończeniu go z poczuciem ulgi i wewnętrznego spokoju.
Artykuł powstał na podstawie:
Korzystałam również z:
https://bigthink.com/neuropsych/psychology-of-infidelity/
https://www.verywellmind.com/warning-signs-your-spouse-is-cheating-2300652