Różnice w przyjaźni między kobietami a mężczyznami.
Wiele filmów i seriali opiera wątki komediowe czy dramatyczne na różnicach między kobietami a mężczyznami. Podczas gdy kobieta spędzi czas na rozmowie w kawiarni z koleżankami, następny kadr pokaże mężczyznę na meczu z przyjaciółmi.
Gdy bohaterka rozstanie się ze swoim partnerem, zobaczysz ją w gronie przyjaciółek, rozmawiającą z nimi o wszystkich szczegółach sytuacji i wypłakującą się na ramieniu jednej z nich. Bohater w tych samych okolicznościach pójdzie na piwo z kolegami i podzieli się z nimi samym faktem rozstania, po czym zacznie rozmawiać na inny temat.
Czy jednak jest to tylko przerysowana wersja rzeczywistości? A może kryje się w tym więcej prawdy, niż mogłoby się wydawać? Jak wyglądają przyjaźnie kobiet i mężczyzn i czy aż tak bardzo się od siebie różnią?
Przepis na kobiecą przyjaźń.
Kobiece przyjaźnie powstają na dwóch znaczących fundamentach – intymności i emocjonalnym zaangażowaniu. Intuicja podpowiada, że kobiety na ogół lubią rozmawiać o uczuciach, potrzebują fizycznego dotyku, a także bezpośrednich spotkań twarzą w twarz – i tak jest w rzeczywistości. Najbardziej pożądanymi cechami dla kobiet w przyjaźni są więź emocjonalna i poczucie wsparcia.

Kobiety oczekują od swoich przyjaciółek, że je wysłuchają i będą wspierać zwłaszcza w trudnych momentach. Ważne jest też zaufanie i możliwość bezpiecznego powierzenia sekretów. Zdrowe i trwałe relacje między kobietami przynoszą im wiele mentalnych i fizycznych korzyści.
Potwierdzają to liczne badania. W czasopiśmie akademickim poświęconym onkologii klinicznej opisano, że kobiety we wczesnych stadiach raka piersi, które cieszyły się dużym gronem przyjaciółek, miały o wiele większe szanse na wyzdrowienie. Jak się okazuje, kobiety mają tendencję do tworzenia większych i bardziej zażyłych sieci towarzyskich od mężczyzn. Dodatkową korzyścią z ilości tych relacji jest ich pozytywny wpływ na samoocenę.

Przykładanie wagi do intymności i bliskości w kobiecych przyjaźniach może wynikać z działania oksytocyny. To „hormon miłości”, odpowiedzialny za tworzenie i podtrzymywanie więzi z ludźmi. Z badań wynika, że u kobiet w obliczu stresu wydziela się oksytocyna, która skłania do szukania wsparcia i udzielania go. Dlatego pod wpływem stresu i negatywnych emocji częściej od mężczyzn dążą do kontaktów towarzyskich.
Miało to swoje ewolucyjne znaczenie. W sytuacji zagrożenia, zamiast korzystać ze strategii „walki lub ucieczki”, kobiety były bardziej skłonne do ochrony swoich dzieci czy współpracy w grupie innych kobiet. W wyniku tego w ich ciałach uwalniało się jeszcze więcej oksytocyny, która szybciej wyciszała stres i zapewniała poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Taki schemat reagowania w pewnej formie przetrwał do dziś.
Zasady męskiej przyjaźni.
Relacje pomiędzy mężczyznami są bardziej transakcyjne. Nie opierają się na zaangażowaniu emocjonalnym i bezpośrednim kontakcie tak, jak ma to miejsce w przypadku kobiet. Większość przyjaźni nawiązują wokół wspólnych aktywności (gry komputerowe, uprawianie sportu czy chodzenie na treningi, oglądanie meczów i tak dalej).

Mężczyźni przeważnie nie mają chęci ani potrzeby omawiania każdego szczegółu i zmiany w swoim życiu z innymi mężczyznami. Nie potrzebują też ciągle pozostawać ze sobą w kontakcie. Mężczyźni mogą przez długi czas – miesiącami, a nawet latami – rozmawiać ze sobą sporadycznie lub wcale i nadal uważać się wzajemnie za dobrych przyjaciół.
Jeżeli kobiety nie utrzymują ze sobą regularnego i bliskiego kontaktu, zakładają zazwyczaj, że więzi między nimi się rozluźniły lub uległy zerwaniu. Przyjaźnie mężczyzn są mniej emocjonalne i osobiste od kobiecych, zazwyczaj są jednak także bardziej trwałe. Może wynikać to z tego, że rzadziej kwestionują intencje innych i nie dzielą się w takim stopniu swoim życiem prywatnym.

Kobiety z kolei pogłębiają znajomość poprzez emocjonalną intymność i dzielenie się doświadczeniami, których nie chciałyby przekazywać osobom z zewnątrz. Sprawia to czasami, że ich relacje są bardziej kruche i chwiejne, gdy na przykład jest to zbyt jednostronne czy o sekrecie dowie się ktoś spoza kręgu przyjaciółek. Mężczyźni natomiast zdecydowanie częściej dzielą się osobistymi szczegółami z bliskimi kobietami w swoim otoczeniu – żoną, partnerką czy koleżanką.
Przyjaźń ma znaczenie niezależnie od płci.
Bez względu na to, czy jesteś zamkniętym w sobie introwertykiem, czy łatwo nawiązujesz relacje, potrzebujesz kontaktu z ludźmi. Przyjaźnie pomagają radzić sobie z samotnością, wspierają Cię w rozwoju osobistym i dają poczucie przynależności. Zapewniają wsparcie emocjonalne dzięki temu, że ktoś Cię słucha i przywiązuje wagę do Twoich uczuć i potrzeb, pomaga w trudnych momentach i otacza opieką.

Dzięki bliskim relacjom rozwijasz w sobie zdolność do empatii, zaufania, otwartości i dobrej komunikacji, a także wiele innych umiejętności społecznych. Uczysz się wspólnego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Przyjaźnie wpływają też pozytywnie na poczucie własnej wartości, wdzięczności i zadowolenia z życia.
Przyjaźń przynosi liczne korzyści Twojemu umysłowi i ciału. Pomaga efektywniej radzić sobie ze stresem i zmniejsza jego objawy, takie jak wysokie ciśnienie krwi, bezsenność, cukrzyca, problemy z sercem i układem pokarmowym. Relacje przyjacielskie obniżają też ryzyko demencji i otyłości.
Dlaczego trudniej nawiązywać przyjaźnie, gdy jest się dorosłym?
Mimo tak wielu korzyści płynących z przyjaźni trudniej nawiązać i utrzymać taki rodzaj relacji w życiu dorosłym. Przyjaźnie tworzą się najczęściej w miejscach i okolicznościach, które zapewniają stałe grono znajomych w długim przedziale czasu, jak szkoła, studia czy praca. Takich warunków nie gwarantuje jednak każdy zawód. Możesz pracować z domu albo mieć nieregularne godziny pracy. Jeśli nie utrzymujesz kontaktu z przyjaciółmi ze szkolnych czy studenckich lat, może więc obecnie być Ci trudno znaleźć odpowiednie ku temu środowisko.

Po ukończeniu szkoły i studiów wiele bliskich relacji ulega rozluźnieniu czy zerwaniu. Twoi znajomi mogą wyjechać z miasta lub kraju, co utrudnia regularne spotkania. Angażują się też w inne obowiązki, które nie zostawiają im wiele czasu i okazji do spotkań - zakładają rodziny, próbują sprostać wymaganiom zawodowym czy opiekują się starzejącymi się rodzicami.
Jako osoba dorosła masz też już pewnie wyobrażenie na temat tego, co lubisz, a czego nie. Wiesz, jakich zachowań nie tolerujesz i na jakie kontakty towarzyskie nie chcesz tracić czasu. Z wiekiem stajemy się również bardziej asertywni, a poczucie własnej wartości wzrasta. Przykładamy większą wagę do bliskich relacji, w których możemy pozwolić sobie na zaufanie i ucinamy te kontakty, w których nie możemy liczyć na wzajemność. Jednym słowem stajesz się bardziej wybredny i precyzyjny w swoich oczekiwaniach.

Każdy z nas dysponuje już też pewnym bagażem doświadczeń z poprzednich relacji. Możesz obawiać się zaufać nowo poznanym osobom w takim stopniu, w jakim robiłeś to w przeszłości. W konsekwencji nie angażujesz się w nowe relacje tak mocno i mniej o nie zabiegasz.
Nawiązanie i utrzymanie przyjaźni wymaga czasu i wysiłku, przynosi jednak jeszcze więcej korzyści. Bez względu na to, czy to męska, czy kobieca przyjaźń, każda wywołuje długotrwałe pozytywne skutki dla Twojej psychiki i zdrowia.
Artykuł powstał na podstawie:
Korzystałam również z: