Jak stworzyć wizerunek pewnej siebie osoby?
Wcale nie musisz czuć się pewnym siebie, żeby w taki sposób odbierali Cię inni. Ludzie w Twoim otoczeniu nie zawsze będą wiedzieli, jak naprawdę się czujesz. Będą mieli jednak różne wyobrażenia na Twój temat na podstawie tego, jak się zachowujesz i co mówisz.
Okazywanie pewności siebie może przynieść Ci wiele korzyści. Inni oceniają Cię wtedy jako bardziej godnego zaufania, atrakcyjnego i kompetentnego. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku poczucia pewności siebie. Jednym z jego negatywnych konsekwencji jest tak zwany efekt Dunninga – Krugera. Dotyczy tendencji do przeceniania swoich zdolności w obszarach, w których nie jest się kompetentnym i niedoceniania ich w dziedzinie, w której ma się wysokie kwalifikacje.
Przesadna pewność siebie sprawia, że przeceniasz swoje faktyczne zdolności i częściej się mylisz. Powstrzymuje od wzrostu i rozwoju w różnych obszarach życia. Osoby, które mylnie uważają samych siebie za ekspertów, rzadko zmieniają zdanie nawet w obliczu dowodów, że nie mają racji.
Nie należy też mylić pewności siebie z arogancją, która jest bardzo negatywnie odbierana społecznie. Egoizm i arogancja okazały się na przykład jednymi z najgorzej ocenianych cech w kontekście długotrwałych związków.
Poczucie pewności siebie często nie ma wiele wspólnego z rzeczywistymi zdolnościami. Wiele osób o wysokich kwalifikacjach zaniża ocenę swojej wiedzy i osiągnięć. Uczucie pewności siebie wcale nie musi być więc celem, do którego powinieneś dążyć. Bycie postrzeganym jako pewna siebie osoba ma jednak wiele plusów i warto wiedzieć, w jaki sposób budować taki wizerunek siebie.
Plusy pewności siebie.
Pewność siebie to cecha, która przyciąga innych. Zwiększa Twoją atrakcyjność w pracy, w relacjach z partnerem, znajomymi i rodziną. Osoby oceniane jako pewne siebie uważane są za bardziej optymistyczne i pełne nadziei. Budzą zaufanie i sympatię, więc łatwiej im zachęcić innych do działania. Kojarzą się z wysoką samooceną, swobodą w kontaktach towarzyskich i zdecydowaniem, co sprawia, że częściej awansują i więcej zarabiają.
Ludzie będą bardziej w Ciebie wierzyć i Cię słuchać, jeśli zaprezentujesz się jako zdecydowany i śmiały lider. Potwierdzają to liczne badania i przykłady. Politycy są oceniani bardziej negatywnie, jeśli sprawiają wrażenie wahających się, nieśmiałych i niepewnych. Osoby prezentujące pewność siebie budzą natomiast skojarzenia z wyższym statusem społecznym i zawodowym.
Praca nad rozwijaniem w sobie pewności siebie to długi i złożony proces. Jeśli jesteś zdeterminowany, by włożyć w nią czas i wysiłek, z pewnością przyniesie odpowiednie efekty. Możesz też uczyć się okazywania pewności siebie, zanim jeszcze uda Ci się dokonać zmian w swoim nastawieniu i przekonaniach. Oto dwa elementy, którym warto poświęcić uwagę, żeby być odbieranym jako pewna siebie osoba w nowym roku.
Pewne siebie zachowanie.
Liczne badania potwierdzają, że odpowiednie gesty i postawa ciała nie tylko prezentują innym pewne emocje. Wpływają też na stany emocjonalne, które przeżywasz Ty i Twoje otoczenie. Dowiedziono tego w przypadku tak zwanej pozycji siły. Polega na zajmowaniu dużej przestrzeni (wyprostowane plecy, podniesiona głowa) przy jednoczesnym swobodnym rozmieszczeniu nóg i ramion.
Postawy wyrażające słabość i niepewność to ich przeciwieństwo. Wyrażają się w przygarbionej, skulonej sylwetce, skrzyżowanych ramionach i nogach czy opuszczonej lekko głowie. Możesz przybierać taką postawę automatycznie, kiedy nie czujesz się przy kimś pewnie, bo na przykład jest znaną osobą albo zajmuje od Ciebie wyższe stanowisko.
Nawet, gdy nie masz takich intencji, pokazujesz tym samym nie tylko uległość, ale też brak chęci do kontaktu z rozmówcą. Sprawiasz wrażenie, jakbyś się z nim nie zgadzał albo nie miał ochoty go słuchać.
Zwracaj uwagę na swoją postawę i gesty nie tylko, gdy stoisz i z kimś rozmawiasz. Jeśli chodzisz, stawiaj raczej powolne, duże kroki. Wywołasz poczucie, że jesteś opanowany i masz sytuację pod kontrolą. Jeżeli siedzisz, nie krzyżuj nóg ani nie zakładaj nogi na nogę. Plecy oprzyj swobodnie o tył krzesła, a stopy połóż nieruchomo na podłodze. Unikaj przesadnego pochylania się do przodu podczas mówienia. Będziesz się wtedy wydawał bardziej zdenerwowany i pobudzony.
Psycholog społeczny Amy Cuddy podkreśla, że pozycja siły może zwiększać poziom testosteronu, co z kolei potęguje witalność, odczucie dominacji i zwiększa samoocenę. Zmniejsza z kolei poziom kortyzolu, hormonu stresu. Tego typu postawa więc faktycznie obniża stres, poprawia samopoczucie i wywołuje u kogoś poczucie pewności siebie.
Cuddy uważa, że możesz ćwiczyć ją w odpowiednich sytuacjach, dzięki czemu poczujesz się pewniej w ważnych momentach i codziennym życiu. Zaleca to szczególnie kobietom, które na ogół zdecydowanie częściej przyjmują postawę wyrażającą niepewność.
Śmiałość w mówieniu.
Sposób, w jaki mówisz, ton i wysokość Twojego głosu niosą ze sobą wiele ważnych informacji. Możesz wyćwiczyć je tak, by inni odbierali Cię jako bardziej pewnego siebie. Okazuje się, że niskie tony głosu kojarzą się z autorytetem i asertywnością. Być może wynika to z tego, że utożsamiane są z większą posturą i wzrostem.
Badania dowiodły też, że osoby cechujące się pewnością siebie mówią szybciej i głośniej. Następnym razem, gdy będziesz chciał przekazać więc pewnie i stanowczo jakąś informację, postaraj się mówić w taki właśnie sposób. Ciche, słabo słyszalne głosy wyrażają wahanie i nieśmiałość.
To, w jaki sposób się komunikujesz, jest zwykle głęboko zakorzenionym, wieloletnim nawykiem. Z tego względu może być trudno Ci go zmienić, ale sama świadomość cech swojego głosu i jego wpływu na innych ma znaczenie. Zacznij od modulowania głosu wtedy, gdy chcesz przekazać coś ważnego, albo w sytuacji, w której ma znaczenie, byś okazał stanowczość czy pewność siebie.
Cechą pewnych siebie osób jest też to, że nie unikają spojrzenia rozmówcy. Mówiąc, patrzą mu w oczy, gdyż świadczy to o zaangażowaniu w kontakt i poświęcanej mu uwadze. Kontrastuje z tym wpatrywanie się w sufit lub podłogę, błądzenie wzrokiem czy zbyt częste mruganie. Pogłębia to wrażenie nerwowości i budzi nieufność. Uważaj też, by zbyt długo nie spoglądać w oczy drugiej osobie. Powoduje to, że kontakt jest odbierany jako zbyt intensywny i zagrażający.
Pewność siebie wyraża się też w mówieniu unikaniem zwrotów, które osłabiają siłę Twojej wypowiedzi. Słowa takie, jak „chyba”, „być może”, „raczej”, „tylko”, „postaram się”, „spróbuję” i „podejrzewam” sprawiają wrażenie, że jesteś osobą nieśmiałą i wycofaną, niepewną tego, co właściwie chce przekazać. Zamień je w swoich wypowiedziach na „zrobię”, „będę”, „zamierzam”, „wiem”, „na pewno”. Dzięki temu rozmówcy zaczną postrzegać Cię jako kogoś świadomego siebie i zdecydowanego mówcę, kto wie, o czym mówi.
Ludzie często pragną być zdecydowani i pewni siebie. Wierzą, że pociągnie to za sobą asertywne zachowanie, które wywoła odpowiednie wrażenie na innych. Równie często jednak to zmiana w zachowaniu sprawia, że zaczynać czuć się lepiej i pewniej z samym sobą.
Artykuł powstał na podstawie:
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/mental-hygiene/202112/how-act-confident
Korzystałam również z: