Nie ma się co oszukiwać, jesteśmy leniwi. Uwielbiamy odpoczywać i robić wszystko inne niż pracować nad sobą. Gdybym powiedział Ci, że zamiast pracować nad sobą inni mogą zrobić to za Ciebie to czy dostanę Twoją uwagę?
Freud opisał teorię nieświadomości i uczył, że najważniejszą energią kierują naszym zachowaniem są nasze agresywne popędy. Człowiek w jego ujęciu był nieświadomą, rządzoną impulsami i namiętnościami jednostką, która ma małe szanse na zmianę swojej kondycji. Aż do momentu kiedy w psychologii stworzono teorie Psychospołeczne. Alfred Adler, Erich Fromm, Karen Horney i Harry Stack Sullivan skrytykowali Freuda i zwrócili uwagę na to, że kluczową rolę w kształtowaniu osobowości człowieka odgrywa społeczeństwo. To społeczeństwo za pomocą kar i nagród uczy nas (świadomie i nieświadomie na poziomie kultury i automatycznych zachowań) w jaki sposób osiągać cele, rozwijać się i dbać o swoje potrzeby.
Antropologowie, biologowie i psychologowie społeczni nie mają wątpliwości, że jako gatunek wyewoluowaliśmy w nielicznych osadach, poza którymi przetrwanie było niemożliwe (Berret, Dunabar i Lycett, Buss). To dlatego jesteśmy biologicznie nastawieni na przejmowanie zachowań ludzi z którymi się stykamy. Z ewolucyjnego punktu widzenia ma to dla nas znaczenie o wadze być albo nie być.
Wg Badań prof. Robina Dunbara do naszych najbliższych ludzi można zaliczyć średnio od 3 do 5 osób. Są to członkowie rodziny i przyjaciele, do których zwracamy się w potrzebie. Z nimi również kontaktujemy się ok raz w tygodniu.
Klucz: nowe technologie
W czasach kiedy żyli Adler, Fromm, Horney i Sullivan i kiedy powstawały teorie psychospołeczne, nie było nieograniczonego dostępu do internetu. Dzięki temu wynalazkowi, Twojej korze czołowej i zdolności do abstrakcyjnego myślenia, to TY dzisiaj możesz wybrać, kto będzie tworzył TWOJE środowisko. Dzięki mądremu wyborowi wyprzedzisz Twoją konkurencję lub po prostu rozwiniesz potrzebne Ci w tej chwili umiejętności.
Miejsce Twojej pracy, rodzina i bliżsi znajomi nadal pozostają Ci sami, jednak to Ty decydujesz o tym kogo spotykasz… na ekranie swojego komputera! Dzięki portalom takim jak ted.com czy bigthink.com masz dostęp do najlepszych ekspertów z całego świata i do nieprzerwanego strumienia inspiracji i wartościowej wiedzy.
Pomyśl o tym jak o tworzeniu swojego nowego środowiska. Są to ludzie z którymi możesz przebywać i korzystać z ich wiedzy przez dnie bez męczenia ich ani wstydu wynikającego z ciągłego pytania. Pomyśl o tym, jak daleko będziesz za kilka lat gdy „zaprzyjaźnisz” się z czołowymi ekspertami z wybranej przez Ciebie specjalizacji.
Oczywiście przyda się tutaj umiejętność krytycznego myślenia. Ale właśnie z tych miejsc i od tych właśnie ludzi możesz ją powoli przejąć. To zupełnie inny wachlarz cech i umiejętności niż ten który proponują nam programy rozrywkowe w TV, seriale lub o zgrozo nastoletni youtuberzy.
Jest ogromna różnica pomiędzy poznaniem wiedzy eksperta który spędza życie nad tym, żeby dojść do wartościowych treści a następnie spędza wiele godzin na napisaniu Ci o nich a czerpaniem swojej wiedzy z przeciętnych miejsc takich jak telewizja czy treści rozrywkowe w internecie.
Możesz pomyśleć o tym jako o energii, zwykła rozmowa z panią w sklepie czy sąsiadem w windzie nie ma dużo mocy która wpływa na nasze życie, ale ktoś kto spędził np. 20 lat badając inteligencję emocjonalną, następnie przygotowywał się przez 30 godzin do tego żeby przekazać ci “crème de la crème” tej wiedzy w 18 minut, może w jakiś sposób poruszyć Twoje myślenie i wpłynąć na Twoje przyszłe decyzje.
Przejdź do działania
Oglądanie wartościowych treści jest pewną umiejętnością która z czasem stanie się Twoim nawykiem. Aby osiągnąć tę umiejętność prponuję Ci 5 kroków:
- 1. Określ temat (lub tematy) które są w centrum Twoich zainteresowań. Ew. znajdź problem na który szukasz odpowiedzi.
- 2. Znajdź miejsca z odpowiednią rzetelną wiedzą (na dole dzielę się z Tobą listą moich ulubionych)
- 3. Dodaj wybrane strony do zakładek. W im większej ilości kontekstów się pojawiają tym częściej będziesz na nie wchodzić)
- 4. Zaprzyjaźnij się z Twoim nowym środowiskiem. Spokojnie. Przyjemności się uczymy. Z początku słuchanie wykładów może wydawać Ci się nużące lub trudne z czasem jednak, zaczniesz czerpać z tego coraz większą przyjemność a korzyści zrekompensują Ci z nawiązką wysiłek jaki w to włożyłeś.
- 5. Podziel się oglądanymi treściami ze znajomymi. Jest szansa, że będziecie oglądać te rzeczy razem a nadesłane linki zmotywują Cię do intensywniejszego poszukiwania wiedzy. Korzyści z tego punktu są podobne jak w pkt 3.
Pamiętaj, że oglądanie ambitniejszych treści nieraz wymaga dużo uwagi, którą jeszcze nie umiesz perfekcyjnie zarządzać, lub która może być rozproszona innymi czynnościami. Możesz dobierać treści w taki sposób, że w momentach kiedy jesteś słabszy oglądasz te łatwiejsze, wywołujące większe zainteresowanie rzeczy. Jednak zawsze staraj się, by czuć lekkie napięcie, dokładnie tak jak przy treningu fizycznym, kiedy stale zwiększamy obciążenie lub dystanse, tak samo Twój mózg adaptuje się do przyjmowania wartościowych, treściwych informacji naukowych (np. poprzez ciągłe poszerzanie słownika). Kiedy wyrobisz pożądaną siłę do chłonięcia wartościowych treści, wystarczy Ci już jedynie wysiłek podtrzymujący ten nawyk.
Moje ulubione źródła wiedzy (klik):
1. TED talks - Technologia, Edukacja, Design (ENG, ponad 1200 przetłumaczonych na PL)
2. Big Thik - Czołowi eksperci zgłębiają najważniejsze idee XXI wieku (ENG)
3. Baza wiedzy tworzona przez nas - Euphire Filmy: Polscy eksperci w krótkich formach wypowiedzi (PL)
4. Wykłady na uniwersytecie SWPS - Polscy naukowcy w dłuższych formach wypowiedzi (PL)
Mają one tę zaletę, że skupiają rzesze topowych ekspertów, którzy opowiadają o zagadnieniach w skondensowanych formach. Jeżeli ktoś szczególnie do Ciebie przemówi, wystarczy jedynie wpisać jego nazwisko w YouTube-a i słuchać więcej. Powodzenia!
Ps. Wiele naprawdę wartościowych treści jest dostępnych w internecie jedynie w języku angielskim. Szacuje się, że ponad 50% internetu jest po angielsku. Ten język po prostu warto znać. Jeżeli nie osiągnąłeś poziomu, który pozwala Ci swobodnie oglądać treści, które Cię interesują, to właśnie stopniowe wdrażanie angielskich materiałów do swojej codziennej rutyny gwarantuje Ci bardzo szybki i przyjemny wzrost umiejętności.