Czym charakteryzuje się migrena?
Migreny to temat absolutnie fascynujący nie tylko dla psychologów, lekarzy oraz osób, które na nie cierpią. Jak wynika z historycznych źródeł, interesują człowieka od ponad dwóch tysięcy lat. Specjaliści z różnych dziedzin od tak dawna próbują poznać ich przyczyny i jeszcze nie odnieśli na tym polu pełnego sukcesu. Nie wspominając już o skutkach i metodach leczenia. To wszystko (i znacznie więcej!) plasuje je w kategorii największych zagadek medycyny. Przyjrzyj się wraz ze mną ekscytującemu (a niekiedy strasznemu) światowi migren. Odkryjesz, dlaczego tak bardzo frapowały ludzi przed Tobą.
1. Podczas ataku migreny Twoja twarz zmienia kolor.
Nazywa się to „czerwoną” lub „białą migreną”. W tym pierwszym przypadku Twoja twarz gwałtownie nabiega krwią. Naczynia krwionośne się rozszerzają i tworzy się obrzęk. Zdarza się, że twarz, język i wargi puchną, przez co stają się wrażliwe na ból. Co ciekawe, w ten sposób reagują ludzie, którzy zwykle łatwo się rumienią ze wstydu czy złości. Przy „białej migrenie” twarz blednie, a wokół oczu powstają ciemne obwódki. Zmniejsza się ciśnienie krwi i nagle robi Ci się niedobrze. Gdybyś leżał w tym czasie w szpitalu, lekarze pomyliliby Twój stan z objawami wstrząsu pooperacyjnego!
2. Widzisz to, czego nie ma.
Omamy słuchowe, czuciowe i wzrokowe to elementy aury migrenowej. Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia cierpi na migreny, wiesz pewnie o tym, że czasami można wyczuć zbliżający się atak. Doświadczasz wtedy tak zwanej aury, czyli szeregu nagłych i dziwnych objawów, których raczej nie spodziewasz się przy zwykłym bólu głowy. Halucynacje wzrokowe mogą przybierać różne formy, od łagodnych do bardzo złożonych. Przed Twoimi oczami mogą pojawiać się białe błyski, małe iskry czy plamki. Możesz też zaznać mroczków migrenowych – pulsujących, oślepiająco jasnych i powiększających się plam w kształcie podkowy lub półksiężyca. Albo widzieć świat „poklatkowo”, kadr po kadrze bez wrażenia ruchu, jakbyś oglądał stary film. W skrajnych przypadkach widzisz przed sobą poruszające się kształty, które do złudzenia przypominają przedmioty czy zwierzęta.
3. Słyszysz i czujesz to, czego inni nie słyszą i nie czują.
Nie przestrasz się też, gdy nagle usłyszysz dziwaczne syki lub dudnienia. Albo na jakiś czas w ogóle stracisz słuch. Ciche do tej pory i mile dla ucha dźwięki mogą stać się ogłuszające. Możesz też poczuć dziwny smak w ustach albo nieprzyjemny zapach. A nawet mieć wrażenie, że Twoje ciało się porusza, choć tak naprawdę stoisz w miejscu. Zwykły dotyk może wywołać u Ciebie nawet bardzo silny ból. Ogarnia Cię intensywne uczucie, że sytuacja, w której wcześniej nie byłeś, jest znajoma (déjà vu). Możesz mieć poczucie, że czas nagle się zatrzymał albo że możesz przewidzieć, co zaraz się wydarzy. Dlatego gdy mija atak migreny, z jednej strony cieszysz się, że wszystko wróciło do normy. Z drugiej masz wrażenie, jakby cały świat stracił swój urok i stał się o wiele mniej interesujący.
4. Przeżywasz marzenia i koszmary na jawie.
Tak zwane „stany marzeniowe” oraz deliryczne w migrenie są trochę podobne do snów na jawie. Tak jak we śnie możesz doświadczać pomieszanych ze sobą obrazów, czasami mających jasne znaczenie, a niekiedy zupełnie bezsensownych. Jednemu z pacjentów cierpiącemu na ciężkie migreny wydawało się, że na łóżku w jego pokoju szpitalnym siedzą miniaturowi Indianie. Inny „przeniósł się” z zimy w Nowym Jorku do upalnego lata w Kalifornii. Był pewien, że spędza miły dzień z żoną. Gdy ta wizja minęła, okazało się, że rozmawiał w biurze z własną sekretarką.
W ataku migrenowym możesz też przeżywać chwile z przeszłości, o których (jak Ci się wydawało) dawno zapomniałeś. Masz wtedy uczucie, jakby działy się one tu i teraz. Może wydawać Ci się to fascynujące, ale nie zawsze są to stany przyjemne. Czasem przybierają formę delirycznych ataków, w których nie możesz się uwolnić od uczucia obezwładniającej paniki. Pod wpływem tak silnego strachu możesz nawet zemdleć.
5. Migrenę może wywołać nawet krzywo zapięty guzik w płaszczu.
To wcale nie jest żart. Tak zwane migreny okolicznościowe powstają w wyniku różnych pobudzających i drażniących bodźców, a do nich można zaliczyć niemal wszystko. Migoczące światło w kinie lub z telewizora, nagła zmiana pogody (zwłaszcza burze lub skrajne upały), odbijające się od wody promienie słońca, brak snu i zbyt długi sen, obfity posiłek i ominięcie jakiegoś posiłku, alkohol i leki uspokajające… lista ciągnie się w nieskończoność. Możesz dostać migreny, gdy nagle się na kogoś zezłościsz. Po wizycie w chińskiej restauracji czy zjedzeniu sera żółtego. Kiedy zdasz egzamin na prawo jazdy i ogarnie Cię ekstatyczna radość. Albo zaraz po wyjątkowo udanym seksie.
Niefortunne są też wszelkie zakłócenia i asymetrie w Twoim otoczeniu. Krzywy, dziwaczny lub zdeformowany element sprawia, że całe pole widzenia może się „skrzywić” i wywołać migrenę. Element taki, jak źle zapięty płaszcz. Lub nietypowe proporcje w twarzy drugiej osoby, jak zbyt duży nos czy bardzo małe oczy.
6. Od migreny możesz dostać ataku padaczki, katatonii, oślepnąć… a nawet umrzeć.
Migreny potrafią być bardzo niebezpieczne. Często wiążą się z napadami padaczki, powodując niekontrolowane drgawki, skurcze mięśni, wymioty, nietrzymanie moczu i kału oraz omdlenia. Mogą powodować gwałtowne zmiany nastroju. Choć takie ataki przeważnie trwają około kilku minut, silny strach, a nawet przekonanie o zbliżającej się śmierci może doprowadzić do tragedii. Przeraża przypadek pacjentki, która pod wpływem ostrej migreny wpadła w stan psychotyczny, słysząc strzały i uciekając przed zmyślonymi oprawcami.
Lub spokojnego motocyklisty, który podczas jazdy dostał migreny i poczuł przymus, aby gwałtownie przyspieszyć. Cierpiąc na niektóre rodzaje migren, zachowujesz się jak w transie, robiąc i mówiąc coś, o czym później możesz nawet nie pamiętać. Inne wywołują stan letargu, odrętwienia czy nawet śpiączki. Dobrze zbadany neurologicznie jest też niedokrwienny udar mózgu pod wpływem migreny.
Niepokojącemu światu migren poświęcono wiele książek i badań. Szczerze zachęcam Cię do odkrywania i dzielenia się ciekawostkami, których tu nie poruszyłam. Przede wszystkim pamiętaj jednak, że jest to świat niebezpieczny. Migreny bywają bardzo bolesne i niekorzystnie wpływają na zdrowie.
Jeśli Ty lub ktoś bliski cierpi z powodu uporczywych migren, zachęcam do odwiedzenia lekarza. Pomożesz mu w odkryciu przyczyny bólu, jeśli zaczniesz prowadzić dokładny dzienniczek migren, w którym będziesz zapisywał szczegóły każdego dnia. Zwróć uwagę, kiedy i w jakich sytuacjach zwykle masz migreny, a może odkryjesz, co dokładnie wywołuje je u Ciebie?
Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi materiałami psychologicznymi kliknij tutaj i śledź nas na Facebooku:)
Bibliografia:
Sacks, O. (2012). Migrena. Poznań: Zysk i s-ka.
2 thoughts on “6 najbardziej intrygujących faktów o MIGRENACH.”
Nazywam się Iwona Dąbrowska mam straszne migrny z aura nawet rozmawia z wielkim uchem nie mogę z tym poradzić mam od Urodzenia dziecka nasiliły się bardziej
Witam. Najgorsze jest to ze nikt nie może pomoc . A jak już to wszystko za kolosalne pieniądze . Np Botox . Mam tak straszne migreny ze nie mogę normalnie funkcjonować . A o pracy mogę zapomnieć . Leki , leki , leki . Organizm totalnie wyniszczony przez te wszystkie leki które co i rusz mi zmieniają . Żyć się nie chce .