Alternatywne metody terapii migreny.
Osoby cierpiące na migreny często byłyby w stanie spróbować wszystkiego, byle tylko złagodzić dokuczliwe objawy. Nawet gdy ustąpi już najgorszy ból migrenowy, nie mogą w pełni poczuć ulgi. Zastanawiają się, kiedy nastąpi kolejny atak? Czy tym razem zdążą lepiej się do niego przygotować? Jak mogą zmniejszyć częstotliwość i siłę przyszłych napadów migreny?
Nawet niewielkie zmniejszenie dolegliwości może bardzo poprawić jakość życia osoby z migreną. Co jednak, gdy konwencjonalne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Albo wiążą się z różnymi skutkami ubocznymi? Nawet zresztą, gdy okazują się skuteczne, możesz chcieć wzmocnić ich działanie wspomagającymi metodami.
Gdy szukasz metod leczenia migreny w Internecie, na pozór rozwija się przed tobą wachlarz wielu możliwości. Koce i kołdry obciążeniowe, ziołolecznictwo, specjalistyczne okulary, leczenie pijawkami medycznymi, akupunktura, terapia tlenowa, a nawet… kolczyk w uchu. Przynajmniej w teorii każdy może znaleźć rozwiązanie, które najlepiej się u niego sprawdzi. W tej sytuacji aż dziwne może się wydawać, że wciąż jeszcze tyle osób zmaga się z migreną, prawda?
Niektóre z tych sposobów to uznane przez neurologów formy wspomagające leczenie migreny i innych typów bólu głowy. Wiele nie przynosi jednak zauważalnych efektów, za to wiąże się z dużymi kosztami, pochłania czas i pozostawia z uczuciem frustracji i zawodu. Które spośród terapii uzupełniających rzetelnie wspomagają proces leczenia migreny?
Biofeedback w leczeniu migreny.
Czy chciałbyś mieć większą kontrolę nad swoim ciałem? Nauczyć się wpływać na swój oddech, szybkość bicia swojego serca, napięcie mięśni? Regulować ciśnienie krwi, a nawet temperaturę swojego ciała i fale mózgowe? Umożliwia to właśnie metoda biofeedbacku. Wbrew pozorom nie jest nowinką ostatnich lat, bo opracowano ją już w latach 60-tych XX wieku. Od lat 90-tych staje się z roku na rok coraz bardziej popularna również w Polsce.
Biofeedback wykorzystuje się do leczenia wielu schorzeń, od depresji, zaburzeń związanych z lękiem i stresem po bezsenność i różne rodzaje bólu głowy, w tym również migrenę. Korzystali z niej także sportowcy, którzy chcieli poprawić wydolność swojego organizmu i sprawność umysłu, na przykład Adam Małysz czy Garry Kasparov.
Na czym polega? Za pomocą specjalistycznych urządzeń, na przykład EEG, monitorujesz parametry wymienionych wcześniej funkcji ciała. Urządzenia rejestrują więc twoje aktualne tętno, ciśnienie krwi, napięcie mięśni i tak dalej. Najpierw uczysz się obserwować i interpretować te dane. Dowiadujesz się, jakie informacje niosą na temat twojego obecnego stanu i samopoczucia.
Następnie przy pomocy terapeuty poznajesz różne techniki relaksacyjne. Wypróbowujesz techniki oddechowe i medytacyjne oraz relaksację mięśni i obserwujesz, jak po ich wpływem zmieniają się parametry twojego ciała. Ma to ogromne znaczenie w leczeniu migreny.
Dzięki biofeedbackowi wpływasz na parametry ciała związane z napadem migrenowym. Stabilizujesz przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Zmniejszasz napięcie mięśni i łagodzisz stres. Regulujesz temperaturę ciała i uczysz się kontrolować fale mózgowe. To wszystko sprawia, że zmniejszasz prawdopodobieństwo wystąpienia ataków migrenowych i ich nasilenia.
Biofeedback przynosi długotrwałe korzyści dla zdrowia fizycznego i mentalnego. Jest nieinwazyjną, bezbolesną i bezpieczną metodą. Właściwie nie ma skutków ubocznych. Skutecznie wspiera inne sposoby leczenia migreny, przy okazji pomagając też przy innych dolegliwościach. Może być stosowany przez pacjentów z migreną, którzy nie mogą korzystać z wielu innych form terapii, na przykład przez dzieci i kobiety w ciąży.
Obserwowanie parametrów swojego ciała na ekranie nie jest żmudnym ani trudnym zadaniem. Najczęściej polega na jakiejś formie zabawy. Na ekranie nie dostrzegasz ciągu liczb, tylko ich reprezentację, na przykład w postaci kierowcy prowadzącego wyścigówkę. Im bardziej jesteś zrelaksowany, czyli im większą masz kontrolę nad oddechem i innymi parametrami, tym samochód na ekranie szybciej się porusza.
Minusem biofeedbacku jest to, że wymaga od ciebie zaangażowania pod wieloma względami: czasu, uwagi, wysiłku. Obejmuje zwykle od 20 do 30 sesji nie rzadziej, niż raz w tygodniu każda. Biofeedback w terapii migreny nie jest też refundowany przez NFZ.
Terapia behawioralna migreny.
Unikanie czynników wywołujących migrenę.
Jeżeli cierpisz na migrenę, wiesz, że napad bólu może czasem sprowokować nawet mały i z pozoru nieznaczący bodziec. Wpatrywanie się w słońce lub migające światło, dzień spędzony przed ekranem komputera, głośna muzyka czy rozmowy w kawiarni, klimatyzacja i przebywanie w dusznym pomieszczeniu, drażniąca woń papierosów, a nawet zbliżająca się burza.
Trudno unikać wszystkich takich bodźców, które mogą negatywnie wpłynąć na atak migreny. Często jest to wręcz niemożliwe, bo wielu czynników z zewnątrz nie jesteś w stanie kontrolować.
Załóżmy jednak, że wyzwalaczem migreny prawie zawsze jest u ciebie za krótki lub zbyt długi sen. Wtedy twoim celem będzie takie zaplanowanie sobie dnia, by poświęcić na sen odpowiednią ilość godzin. Nie koniec na tym. Zaczniesz dbać o to, by kłaść się i budzić o stałych porach. Będziesz też unikał pobudzenia przed snem, na przykład aktywności fizycznej czy picia kawy. Ćwiczył techniki relaksacyjne, by ułatwić sobie zasypianie. Pamiętał o odkładaniu urządzeń ekranowych przed snem, wietrzeniu sypialni i zmniejszaniu intensywności światła wieczorem.
Prawie każdy nawyk tego typu możesz rozbić na inne zachowania i okoliczności. Metoda unikania wyzwalaczy migrenowych jest dość prosta, gdy już odkryjesz, czym mogą u ciebie być. Musisz poświęcić trochę czasu i wysiłku, by korzystać z jej pozytywnych efektów. Często będzie wymagać od ciebie pomysłowości i analitycznego podejścia.
Co zrobić na przykład, gdy w trakcie służbowych podróży lub bezpośrednio po nich dopada cię atak migreny? Możesz odkryć, że to nie sama podróż nasila ataki, ale inne czynniki, które jej towarzyszą. Picie zbyt małej ilości wody, przegrzanie, niewygodna pozycja ciała, stres związany z pracą i wiele innych. Zmiana tych czynniki wymaga gimnastyki umysłu, ale otwiera więcej możliwości niż rezygnacja z wyjazdów.
Techniki relaksacyjne.
Terapia behawioralna migreny koncentruje się nie tylko na unikaniu migrenowych wyzwalaczy. Opiera się też w dużym stopniu na stosowaniu różnych technik relaksacyjnych. Należą do nich ćwiczenia oddechowe, medytacja i relaksacja mięśniowa.
Zastosowanie każdej z tych metod może być pomocne w trakcie napadu migreny i w czasie pomiędzy atakami. Potrafią skutecznie zmniejszyć siłę i częstotliwość migren, poprawić jakość snu, zdrowie i samopoczucie. Zapewniają lepszy przepływ krwi i utlenienie mózgu. Regulują poziom hormonów stresu i zmniejszają napięcie mięśni.
Skurcz naczyń krwionośnych w mózgu i napięcie mięśni szyi, ramion i pleców towarzyszą migrenie. Złagodzenie tych objawów przynosi więc często zauważalną ulgę.
CBT – psychoterapia poznawczo-behawioralna.
Psychoterapia w leczeniu migreny wcale nie sugeruje, że jest to zaburzenie mentalne. Migrena jest chorobą neurologiczną, ale twój stan psychiczny może wpływać na jej nasilenie i objawy. Wielu osobom cierpiącym z powodu migren przewlekłych towarzyszą zaburzenia lękowe i depresyjne. Osoba zmagająca się z depresją jest też 3-krotnie bardziej narażona na wystąpienie ataku migrenowego.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga odzyskać kontrolę nad stresem. Dzięki niej uczysz się lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami. Możesz pracować wraz z terapeutą nad problemowymi obszarami w twoim życiu, które pogłębiają objawy. Dowiadujesz się, jak panować nad poczuciem braku nadziei i bezradności. Zwiększasz nadzieję i motywację do podjęcia czy kontynuowania leczenia, które nie zawsze i nie od razu przynosi oczekiwane rezultaty. Koncentrujesz się też na znalezieniu wyzwalaczy migrenowych i uczysz się na nie wpływać.
Terapia CBT pomaga zapobiegać migrenom i wspiera cię w trakcie napadów migrenowych. Wypróbowujesz w jej ramach techniki relaksacyjne i metody zarządzania bólem, jak odwracanie uwagi czy wyciszanie katastroficznych myśli. Zdarza się, że napadowi migreny może towarzyszyć atak silnego lęku lub paniki. Przy pomocy terapeuty uczysz się jednak różnych strategii radzenia sobie z takimi sytuacjami.
Akupunktura jako sposób leczenia migreny.
Doświadczenie migreny nie jest ci obce i zastanawiałeś się nad daniem szansy akupunkturze? Jeśli tak, z pewnością natknąłeś się na mnóstwo sprzecznych rad i zaleceń odnośnie tej metody. W Internecie roi się od entuzjastycznych wypowiedzi jej zwolenników, ale też sceptycznych opinii neurologów. Powszechne są też zarzuty o hochsztaplerstwo i porównywanie do efektu placebo. Jak więc jest naprawdę i na czym polega ta metoda?
Akupunktura opiera się na nakłuwaniu igłami określonych punktów na ciele. Traktuje się je jako system energetyczny, a choroba wynika z zaburzeń w jego przepływie. Akupunkturę wykorzystuje się w leczeniu bólów głowy i brzucha, astmy i wielu innych dolegliwości. Była stosowana już w starożytnych Chinach, a współcześnie sięga się po nią głównie jako uzupełnienie konwencjonalnych form leczenia.
Akupunktura jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą, o ile jest wykonywana przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę. Nie powinna powodować bólu ani urazów. Wymaga minimum 6 do 8 sesji, by cieszyć się pierwszymi efektami. W poradniach leczenia bólu może być nawet refundowana przez NFZ.
Analiza wyników 22 badań wykonana przez Cochrane Library jednoznacznie wykazała skuteczność akupunktury w leczeniu bólów migrenowych. Co prawda efekt złagodzenia dolegliwości okazał się niewielki, za to istotny statystycznie. Akupunktura wykazuje większą skuteczność od efektu placebo, zwłaszcza jeśli łączy się ją z innymi, bardziej konwencjonalnymi metodami terapii migreny. Zmniejsza częstość napadów migrenowych średnio z 6 do 3,5 w miesiącu.
Jeśli masz już pozytywne doświadczenia z akupunkturą albo chcesz spróbować tej metody, warto z niej skorzystać. Niektórzy neurolodzy zachwalają jej długoterminowe efekty, inni dostrzegają jej plusy, ale tylko na krótki czas. Jeśli masz więc taką możliwość, najlepiej przetestować tę formę leczenia i wyrobić sobie o niej opinię samemu.
W leczeniu migreny możesz stosować też wspomagająco diety eliminacyjne i antyhistaminowe. Popularność zyskują też okulary z zielonymi soczewkami. U części osób z migreną światło zielone o małej intensywności potrafi łagodzić odczuwany ból migrenowy.
Istnieją sposoby w terapii migren, których skuteczność nie została naukowo udowodniona. Mimo to pacjenci próbują z nich korzystać i czasami przynosi to u nich pozytywne efekty. Niektórzy chwalą sobie na przykład kolczyk Daith, czyli przekłucie fałdu chrząstki ucha nad wejściem do przewodu słuchowego. Nauka nie dostarcza dowodów na skuteczność tego sposobu, ale część osób z migreną tak czy siak sobie go chwali.
Nie rezygnuj więc z bezpiecznych metod, które przynoszą ci ulgę w bólu migrenowym, nawet jeśli mogą wynikać z efektu placebo. Dawaj szansę wspomagającym metodom terapii migreny, ale zachowaj przy tym zdrowy rozsądek i umiar. Wybieraj też doświadczonych specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami, by rzeczywiście zyskać możliwość pomocy, a nie pogorszyć obecne objawy.
Linki:
https://www.healthline.com/health/migraine/biofeedback-for-migraines
https://pulsmedycyny.pl/akupunktura-w-migrenie-skuteczna-jak-leki-876521