Metody terapii migreny, które zaleca współczesna nauka.
Gdy ból osiągał największe nasilenie, myślała, że oszaleje, jeśli będzie musiała go znosić jeszcze choćby minutę dłużej. W najgorszym miesiącu spędziła większość czasu w łóżku płacząc. Cenne chwile z mężem, praca, wspinaczki po górach, zajmowanie się ogrodem, wszystko to, co do tej pory kochała, zeszło na dalszy plan. Zastąpiła je migrena.
Inna kobieta wspomina swój pierwszy atak migreny, który wystąpił u niej już w piątym roku życia. Obecnie ma 47 lat. Podwójne widzenie, przeszywający ból za prawym okiem i dochodzenie do sił po każdym ataku stały się rzeczywistością, z którą trzeba było jakoś sobie poradzić. 12 do 14 napadów migrenowych w miesiącu sprawiają, że chora ma ochotę w ogóle nie opuszczać zaciemnionej, dźwiękoszczelnej sypialni.
Jeszcze inna kobieta skarży się na migreny miesiączkowe, które znacznie utrudniają jej życie od nastoletnich czasów. Próby leczenia antykoncepcją hormonalną kończą się niepowodzeniem. Ostatecznie migrena miesiączkowa przeradza się w postać przewlekłą.
Mężczyzna cierpiący z powodu migren od siódmego roku życia zastanawia się z kolei nad innymi sposobami na złagodzenie bólu niż ibuprofen. Teraz ma 31 lat i czuje, że ciągłe sięganie po środki przeciwbólowe źle wpłynęło na jego układ pokarmowy.
Podobnych historii o migrenie jest mnóstwo. Dzielą się nimi osoby na przeznaczonych do tego forach, grupach i stronach internetowych. Czasami przez wiele lat szukają rozwiązania, które sprawdzi się w ich przypadku. Które spośród tych metod współczesna nauka uznaje za skuteczne?
1. Środki farmakologiczne.
W Polsce najczęstszą metodą leczenia migreny wciąż są różne środki farmakologiczne. Można je podzielić na 3 grupy. Należą do nich takie, które wpływają na przyczynę migreny, na przykład tętnice w obrębie czaszki. W drugiej grupie są te, które mają zmniejszać ból i inne objawy towarzyszące napadom migrenowym. Trzecia kategoria to leki pomocnicze. Wyciszają i uspokajają pobudzony organizm.
Leki przeciwbólowe pomagające zwalczyć atak migreny doraźnie mogą być dostępne bez recepty. Zawierają wtedy zwykle ibuprofen, paracetamol lub kwas acetylosalicylowy. Do leków na receptę należy większość tryptanów. To popularne środki na migrenę, które wywołują skurcz naczyń krwionośnych w mózgu i hamują przewodzenie sygnałów bólowych.
Spośród tryptanów najczęściej przepisywany jest sumatryptan, nieco rzadziej zolmitryptan i eletryptan. Od niedawna dostępny bez recepty jest także almotryptan, który ma z nich wszystkich najmniejsze ryzyko działań niepożądanych. Aby tryptany mogły w pełni zadziałać, musisz zażyć je na początku ataku migrenowego.
Inną grupą leków są środki stosowane w profilaktyce migreny. Stosujesz je, by zapobiegać atakom migreny w przyszłości i zmniejszyć ich nasilenie. Należą do nich głównie dostępne na receptę leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe. W tej pierwszej grupie znajduje się na przykład amitryptylina. Z leków przeciwpadaczkowych możesz natomiast otrzymać kwas walproinowy albo topiramat.
Zwłaszcza środki przepisywane na receptę niosą ryzyko różnych skutków ubocznych. Do najłagodniejszych należą problemy z koncentracją, masą ciała czy drętwieniem kończyn. Nawet leki bez recepty mogą obciążać twój układ pokarmowy, a wręcz nasilać bóle głowy, jeśli regularnie je zażywasz. Dlatego coraz więcej pacjentów z migreną poszukuje do nich bezpieczniejszych alternatyw.
2. Zastrzyki z toksyny botulinowej.
Jeśli słysząc o toksynie botulinowej myślisz przede wszystkim o medycynie estetycznej, to oczywiście masz rację. Ma ona jednak wiele innych zastosowań, na przykład w leczeniu bólu migrenowego. Tę stosunkowo nową formę terapii migreny stosuje się z powodzeniem dopiero od kilkunastu lat. Mimo to jest uznawana przez neurologów za jedną z najbardziej skutecznych.
Toksyna botulinowa blokuje przesyłanie impulsu nerwowego, co skutkuje czasowym paraliżem mięśni. Blokuje cząsteczki, które pobudzają ból i stan zapalny w zakończeniach nerwu trójdzielnego, odgrywającego w powstawaniu migreny ważną rolę.
Terapia toksyną botulinową może być rozwiązaniem dla ciebie, jeśli cierpisz z powodu migren 15 razy w miesiącu lub więcej. Polega na wykonaniu zastrzyków w przynajmniej 31 stałych punktów w rejonie szyi i głowy. Nie możesz korzystać z tej metody częściej, niż raz na 3 miesiące.
Taki zabieg powinien wykonywać tylko neurolog z odpowiednimi uprawnieniami. Jest wtedy bezbolesny, trwa maksymalnie pół godziny i ma bardzo dużą skuteczność. Co najważniejsze, nie musisz obawiać się po nim uporczywych czy niebezpiecznych skutków ubocznych.
3. Przeciwciała monoklonalne.
Terapia przeciwciałami monoklonalnymi to jedna z najnowszych metod leczenia migren. Od zeszłego roku jest refundowana w Polsce przez NFZ w ramach programu lekowego. Realizuje go ponad 30 ośrodków na terenie całego kraju.
Obecnie w Polsce wykorzystuje się 3 rodzaje przeciwciał: erenumab, fremanezumab i galkanezumab. Każdy rodzaj przeciwciał wstrzykuje się pod skórę uda, brzucha lub ramienia zwykle raz w miesiącu.
Z terapii przeciwciałami monoklonalnymi możesz skorzystać prywatnie lub w ramach programu lekowego. Obejmuje 2 linie leczenia, za pomocą zastrzyków z toksyny botulinowej i przeciwciał. W trakcie całego programu lekowego odbywają się wizyty kontrolne, które mają służyć ocenie rezultatów leczenia. Mają miejsce również po zakończeniu podawania dawek. Dzięki temu można sprawdzić, czy po jakimś czasie nie nastąpił u ciebie nawrót migreny.
Jeżeli program mimo to okaże się dla ciebie nieskuteczny, możesz skorzystać z niego jeszcze raz. Terapia przeciwciałami monoklonalnymi ma dużą skuteczność. Jest jednak długoterminowa, a wykonywana poza programem lekowym dużo kosztuje.
4. Stymulacja nerwu błędnego i trójdzielnego.
Stymulacja nerwów może brzmieć przerażająco, ale nic bardziej mylnego. To co prawda mniej skuteczna od poprzednich, ale nieinwazyjna i bezpieczna metoda leczenia migren. Dlatego często wykorzystuje się ją jako uzupełnienie innych form terapii migreny.
Stymulację nerwów obwodowych wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia. Najpierw lekarz umieszcza ci elektrodę w okolicy czoła, nad oczami lub z tyłu głowy nad szyją. Następnie na elektrodę przyczepione zostaje urządzenie, które emituje mikroimpulsy.
Cały zabieg trwa około 20 minut. Ani w jego trakcie, ani po nim nie powinieneś odczuwać żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Nasilenie mikroimpulsów jest na tyle małe, że nie jesteś w stanie poczuć bólu.
Nie tylko sposoby leczenia migren wymienione powyżej zyskały uznanie współczesnej nauki. Skutecznych metod radzenia sobie z bólem i towarzyszącymi mu dolegliwościami jest wiele. Znalezienie sposobu, który sprawdzi się u ciebie, może trwać latami. Często polega na metodzie prób i błędów, dlatego najlepiej być pod stałą opieką swojego lekarza pierwszego kontaktu i neurologa.
Linki: